وکیل کلاهبرداری تضمینی

وکیل کلاهبرداری تضمینی

با ما ، از آنچه که فکر میکنید به شما نزدیکتر است

در این مقاله سعی داریم به بررسی موضوع وکیل کلاهبرداری تضمینی بپردازیم.

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از کلاهبرداری را ارائه کنیم، این کار در یک یا دو خط ممکن نیست معمولاً کلاهبرداری را با جُرم هایی نظیر سرقت، خیانت در امانت، صدور چک بی محل و… اشتباه می گیرند و از طرفی ممکن است که شما ناخواسته درگیر یک کلاهبرداری و یا حتی شریک جرم یک کلاهبردار شوید.

وکیل کلاهبرداری تضمینی
وکیل کلاهبرداری تضمینی

پس ابتدا لازم است با مفهوم کلاهبرداری آشنا شویم و در ادامه شما به یک وکیل مجرب و با تجربه نیاز دارید که مشکل شما را به بهترین نحو حل و فصل نماید. اما انتخاب یک وکیل خوب نیز یک چالش دیگر برای شما می باشد. برای توضیح هرچه بهتر و بیشتر این موضوع لازم است ابتدا به چند سؤال پاسخ دهیم:

۱-کلاهبرداری به چه معناست و به چه کسی کلاهبردار گفته می شود؟

۲- ارکان کلاهبرداری چیست؟

۳- مصادیق کلاهبرداری چیست؟

۴- چگونه از شخص کلاهبردار شکایت کنیم؟

۵- روش های اثبات کلاهبرداری به چه صورت است؟

۶- تعریف جامعی از وکیل و چه وظایفی بر عهده ی وکیل است؟

۷- وکیل و موکل چه تعهداتی در قبال یکدیگر دارند؟

۸- منظور از وکیل کلاهبرداری تضمینی چیست و  آیا وکیل می تواند به ما تضمینی بدهد یا خیر؟

وکیل کلاهبرداری تضمینی
وکیل کلاهبرداری تضمینی

۱- کلاهبرداری به چه معناست و به چه کسی کلاهبردار گفته می شود؟

منظور از کلاهبرداری این است که یک یا چند نفر با سوءاستفاده از اعتماد طرف مقابل خود، با استفاده از وسایل و راه های متقلبانه اموال آن شخص را بدون اطلاع او تصاحب نمایند و کسی که این کار را انجام دهد اصطلاحاً کلاهبردار نامیده می شود.

لازم به ذکر است زمانی می توانیم بگوییم که کلاهبرداری صورت گرفته است که حتما راه های متقلبانه برای کسب مال، قبل از بردن مال صورت گرفته باشد و این راه ها و وسایل متقلبانه سبب فریب و اغفال شخص شود به طوریکه مال و وسایل خود را در اختیار فرد کلاهبردار قرار دهد و متوجه ضرر مالی بشود و به شخص کلاهبردار سود و منفعت برساند. در کلاهبرداری شخص با رضایت خود اموالش را در اختیار کلاهبردار قرار می دهد

۱- کلاهبرداری به چه معناست و به چه کسی کلاهبردار گفته می شود؟
۱- کلاهبرداری به چه معناست و به چه کسی کلاهبردار گفته می شود؟

۲- ارکان کلاهبرداری چیست؟

سه عنصر پایه و اساس کلاهبرداری را تشکیل می دهند در واقع سه عنصر قانونی، مادی و معنوی عناصر تشکیل دهنده ی جرم کلاهبرداری می باشند که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

۱-۲- عنصر قانونی

منظور از عنصر قانونی رفتار و عملی است که قانون آن را به عنوان جرم تلقی می کند و برای آن مجازات تعیین کرده است.

اگر شخصی از طریق حیله و فریب شرکت های دروغین و جعلی را به مردم معرفی کند و با تقلب و اغفال مردم از راه های مختلف سعی در کسب اموال آنها نماید کلاهبردار محسوب می شود و به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جریمه ی نقدی معادل اموالی که بدست آورده است، محکوم می شود.

در صورتیکه شخص از افراد وابسته به دولت باشد یا جرم از طریق رسانه های عمومی مثل: رادیو، تلویزیون، روزنامه،سخنرانی در مجالس عمومی و… صورت بگیرد علاوه بر اینکه از کار برای همیشه برکنار خواهد شد به حبس از ۲ تا ۱۰ سال محکوم شده هم چنین مجبور به پرداخت جریمه ی نقدی به میزان اموالی که بدست آورده می باشد.

تبصره ی یک:

دادگاه می تواند در صورت صلاح دید تخفیفی را برای شخص مجرم قایل شود اما این تخفیف فقط می تواند در کاهش مدت زمان حبس و برکناری از کار دولتی باشد و تحت هیچ شرایطی اجرای حکم نباید به تأخیر بیفتد.

تبصره ی دو:

اگر سمت کارکنان دولت که به کلاهبرداری متهم می شوند مدیر کل و یا بالاتر از این سمت و حتی هم تراز آن باشد به برکناری دائمی از کار محکوم شده اما اگر سمت آن پایین تر باشد به شش ماه تا سه سال برکناری از کار محکوم می شوند.

 

۲-۲- عنصر مادی

منظور از عنصر مادی وجود وضعیت و رفتار فیزیکی است که از دیدگاه قانون باعث وقوع جرم شده است.

عنصر مادی خود از سه عنصر دیگر تشکیل شده است:

 • رفتار مجرمانه
 • شرایط و اوضاعی که برای وقوع جرم لازم است
 • نتیجه ی مجرمانه

در این جا باید بگوییم که نتیجه ی مجرمانه ممکن است در همه ی جرم ها وجود نداشته باشد و به عبارتی دیگر برای وقوع جرم تنها دو عنصر اول لازمند و اگر نتیجه ی مجرمانه نداشته باشیم باز هم جرم اتفاق می افتد مثلا شهادت دروغ را در برابر قاضی در نظر بگیرید، با صرف نظر از نتیجه ی آن در نهایت جرم اتفاق افتاده و می توان شخص را مجازات کرد.

در رفتار مجرمانه حتما باید ارتکاب فعل مثبت صورت بگیرد تا بگوییم کلاهبرداری رخ داده اما ترک فعل کلاهبرداری محسوب نمی شود مثلا فرض کنید حسین به مغازه می رود تا بدهی خود را بپردازد اما فروشنده ی اصلی آنجا نیست و میلاد در مغازه است.

حسین با فرض اینکه میلاد شریک دوستش است پول را به او می دهد. در این جا میلاد با اینکه قضیه را برای حسین روشن نمی کند و این اجازه را به حسین می دهد که همچنان بر تصور اشتباهش باقی بماند به عنوان کلاهبردار شناخته نمی شود چون هیچ نقش و تأثیری در ایجاد این شرایط نداشته است و ترک فعل در این مثال همان نگفتن حقیقت است.

عنصر مادی خود از سه عنصر دیگر تشکیل شده است:
عنصر مادی خود از سه عنصر دیگر تشکیل شده است:

۳-۲- عنصر معنوی یا روانی

عنصر روانی همان هدف و نیت شخص در انجام عمل مجرمانه است. اگر فردی بدون هیچ غرض و قصدی مجرمانه مرتکب جرم شود نمی توان او را به عنوان مجرم شناخت. مثلا اگر شخصی برای جلب توجه و خود نمایی خود را یک تاجر معروف معرفی کند و هیچ وجه و مالی را از کسی دریافت نکند نمی توان او را به عنوان کلاهبردار محکوم کرد.

۳- مصادیق کلاهبرداری چیست؟

منظور از مصادیق کلاهبرداری این است که چه اقداماتی به عنوان کلاهبرداری تعبیر می شوند. همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم هر عملی که سبب اغفال افراد شود به طوری که ماهیتی فریبکارانه داشته باشد و از این طریق اموال افراد را از آنها بگیرید و متوجه ضرر مالی کند، کلاهبرداری محسوب می شود.

در ادامه به معرفی چند نمونه از اعمالی که مصداق کلاهبرداری است می پردازیم:

۱-۳- اعلام ورشکستگی با تقلب و یا عمدی

ورشکستگی زمانی رخ می دهد که تاجر و یا یک شرکت تجاری بیشتر از میزان درآمد خود خرج کرده و دیگر از عهده ی مخارج خود یا شرکت، مطالبات طلبکاران، مالیات و… برنمی آید و لذا اعلام ورشکستگی می کند و دادگاه این اجازه را به او می دهد که فعالیت خود را متوقف کرده و در نتیجه از پرداخت وام ها و دیونی که به گردن اوست موقتاً معاف می شود.

اما در بعضی موارد شخص برای فرار از پرداخت قسط ها و بدهی ها به دروغ اعلام ورشکستگی می کند و در این مورد چون شخص با سوء نیت و اعمال فریبکارانه باعث ضرر مالی به مردم و سرمایه گذاران می شود یک نوع کلاهبرداری محسوب می شود.

مجازات کسی که خود را عمداً و یا از طریق حیله و فریب ورشکسته اعلام کند از شش ماه تا دو سال حبس می باشد.

۲-۳- معرفی کردن مال غیر به جای مال خود

یکی از صورت های خاص کلاهبرداری، اعلام مال غیر به جای مال خود می باشد. در این نوع کلاهبرداری همان طور که از نام آن مشخص است شخص کلاهبردار مالی فرد یا افرادی را به نام خود معرفی کرده و اعمالی را در مورد این مال انجام دهد مثلاً: به حراج بگذارد، بفروشد و…

۳-۳- انتقال مال دیگری بدون اجازه ی قانونی

از بدیهی ترین حق و حقوق هر انسانی می توان به اختیار داشتن هر فردی بر اموال خودش اشاره کرد. از دیگر جرم هایی که به عنوان کلاهبرداری تلقی می شود انتقال مال دیگری بدون هیچ اجازه ی قانونی از طرف مالک آن می باشد. انتقال مال غیر می تواند فروش و اجاره ی آن به دیگری باشد و چون به عنوان انتقال منافع محسوب می شود از جرایم کلاهبرداری است. این جرم علاوه بر جنبه ی خصوصی آن، جنبه ی عمومی هم دارد چرا که بر هم زننده ی نظم و قانون جامعه می باشد.

در نتیجه اگر کسی با علم به این موضوع که مال متعلق به او نمی باشد اما در جهت تأمین منافع خود بدون هیچ مجوز قانونی اقدام به انتقال آن کند کلاهبردار محسوب می شود و کسی که مال به نام او منتقل می شود  اگر به این موضوع آگاهی داشته باشد شریک جرم خواهد بود.

هم چنین مالک اصلی اگر از وقوع این انتقال باخبر باشد لازم است که تا یک ماه اظهاریه ای به اداره ی ثبت اسناد ارائه دهد و شخص را نسبت به مالکیت خود آگاه کند در غیر این صورت مالک اصلی نیز به عنوان معاون جرم شناخته می شود.

مجازات این جرم یک تا هفت سال حبس و پرداخت جریمه ی نقدی به ازای مالی که منتقل کرده است می باشد و هم چنین اگر شخص کلاهبردار از کارمندان دولت باشد از کار خود برای همیشه برکنار خواهد شد.

۴-۳- کسب مال از راه های نامشروع

منظور از کسب مال از راه های نامشروع این است که از راه غیر قانونی و خلاف، مال و وجهی بدست آید. مجازات کسی که از راه نامشروع مال و اموالی را بدست آورد این است که علاوه بر گرفتن تمام این اموال از او شخص را به پرداخت جریمه ی نقدی به میزان دو برابر اموالی که بدست آورده، می کنند و هم چنین سه ماه تا دو سال حبس را نیز به دنبال دارد.

از مواردی که به تحصیل مال از راه نامشروع تعبیر می شوند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوءاستفاده از جایگاه شغلی و امتیازهای ویژه ای که شخص در اختیار دارد مثل: مجوزهای گمرک و صادرات و واردات، اموال موقوفی که در اختیار دولت و بیت المال است و…
 • سایت ها و برنامه های شرط بندی و قمار
 • احتکار کردن کالاهای اساسی و مهم که زمان مشخصی را برای توزیع آنها اعلام کرده اما در آن زمان مقرر توزیع نشده و هنگامی که بازار با کمبود آنها مواجه می شود با قیمت بسیار بالایی به فروشندگان و مردم عرضه می کنند.
 • صحنه سازی یک تصادف ساختگی برای گرفتن خسارت از بیمه
 • برداشت پول از حساب مشتریان بانکی و بانک بدون هیچ مجوز و اجازه ی قانونی که این مورد می تواند شامل ادارات دیگری نیز بشود مثلا برداشت پول از حساب بانکی مدرسه، شهرداری، شورای شهر و…
 • پول هایی که از راه های غیرقانونی مثل: ربا و نزول، تولید و فروش مواد مخدر، تشکیل مکان های فساد و… بدست می آید.
 • فروش وسایل معیوب تحت عنوان وسایل سالم و استاندارد
 • گران فروشی و کم فروشی
 • فروش اموال و دسترسی به حساب های افراد متوفی
 • و…

 

۵-۳- تبانی و زد و بند برای بردن مال دیگری

تبانی به معنی توافق پنهانی، توطئه و همدستی علیه یک شخص برای انجام کاری می باشد. اگر افرادی برای بدست آوردن اموال شخصی دیگر از راه ها و روش های فریبکارانه با یکدیگر تبانی کنند مختصراً به آن تبانی برای کسب مال غیر می گویند.

 

۶-۳- سوء استفاده از ارز دریافتی دولت

با توجه به نوسان های ارزی که امروزه متوجه کشور است دولت برای رفاه حال دانشجویانی که در خارج کشور تحصیل می کنند در اختیار آنها ارز دولتی قرار می دهد که قیمت این ارزها نسبت به ارزهای موجود در بازار بسیار کمتر است و یا ممکن است این پول را در اختیار شرکت ها برای واردات کالا به کشور قرار دهد اما در واقعیت ممکن است هیچ کالایی وارد کشور نشود و یا دانشجو برای تحصیل به خارج کشور نرود و این ارزها را به قیمت بازار به فروش برسانند و به ثروت قابل توجهی از راه نامشروع برسند.

۷-۳- کلاهبرداری های اینترنتی

با پیشرفت تکنولوژی و فضای مجازی امکان اینکه مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری افراد سودجو در وب سایت ها و اپلیکیشن های نامعتبر قرار بگیریم، بیشتر می شود. از معروفترین کلاهبرداری های اینترنتی می توان به فیشینگ اشاره کرد که این روزها ۵۰ درصد از جرم های سایبری را به خود اختصاص داده است.

در فیشینگ شخص کلاهبردار با طراحی یک درگاه پرداخت بانکی جعلی به اطلاعات کارت بانکی شما خیلی راحت دسترسی پیدا کرده و در اولین فرصت آن را خالی می کند.

۷-۳- کلاهبرداری های اینترنتی
۷-۳- کلاهبرداری های اینترنتی

یکی دیگر از از روش های کلاه برداری اینترنتی ایمیل ها و پیامک هایی هستند که تحت عنوان های مختلف مثلا برنده شدن در یک مسابقه برای بدست اوردن اطلاعات حساب بانکی به افراد مختلفی ارسال می کنند و آنها را طعمه ی نیت های شوم خود می کنند.

هم چنین جعل هویت در فضای مجازی بدلیل اینکه نیاز به حضور فیزیکی نیست به راحتی انجام می شود و افراد کلاهبردار به آسانی و در کمترین زمان تنها با جعل هویت شما می توانند به خیلی از اطلاعات مهم شما دست پیدا کنند

و یا فروشگاه های اینترنتی نامعتبر، این روزها خیلی از فروشندگان برای توسعه ی کسب و کار خود اقدام به فروش اینترنتی از طریق وب سایت ها و یا برنامه های اجتماعی می کنند اما ممکن است شما به اشتباه و بدلیل نداشتن تجربه اقدام به خرید از یک فروشگاه نامعتبر کنید و کالایی که منتظر آن هستید هیچگاه بدست شما نرسد و متوجه ضرر مالی شوید.

۸-۳- فروش  ملک به چند نفر

فرض کنید که ملکی را به شخصی فروخته و دوباره همان ملک را به شخص سومی و حتی بیشتر بفروشند در این صورت در حق این افراد اجحاف شده، نمی توان از لحاظ قانونی برای آنها حقی در نظر گرفت و به ضرر مالی دچار می شوند. در اصطلاح قانونی به این نوع معامله، معامله ی معارض می گویند و شخصی که با آگاهی و اعمال فریبکارانه چنین عملی را انجام دهد به حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جریمه ی نقدی به ازای مال و وجهی که بدست آورده، می باشد.

لازم به ذکر است که در معامله ی معارض تنها معامله ی اول مورد قبول قانون است و دیگر خریداران هیچ حق قانونی نخواهند داشت.

۹-۳- تقاضای ثبت ملک توسط امین

اگر شخصی امین ملک بوده (مثلا ملک در اجاره ی این شخص باشد) و تقاضای ثبت مالکیت این ملک را بکند به عنوان کلاهبردار شناخته می شود.

۱۰-۳- تعدی نسبت به دولت

از دیگر مصادیق کلاهبرداری می توان تعدی نسبت به دولت را نام برد. تعدی به معنای ظلم و تجاوز از حد خود می باشد و منظور از تعدی نسبت به دولت این است که اگر اشخاص و افرادی که تحت نظر دولت کار می کنند، (که منظور تمامی ارگان ها و واحد های اداری اعم از: ادارات و مؤسسات وابسته به دولت، نهادهایی که زیر نظر ولی فقیه فعالیت می کنند

کارمندان سه قوای کشور و… می باشد) با پنهان کاری و فریب دولت، از بودجه ای که در اختیار آنها قرار داده شده است مقداری را برای منافع شخصی خود برداشته، صرف کار دولتی تعیین شده نکند، باعث ضرر رساندن به دولت و هدر دادن بودجه ی دولتی شود، مرتکب کلاهبرداری و تعدی نسبت به دولت شده است. این جرم مجازاتی از جمله حبس از شش ماه تا پنج سال، جبران خسارت و شلاق تا ۷۴ ضربه را به دنبال دارد.

 

۱۱-۳- شرکت های هرمی

روند عملکرد شرکت های هرمی به این صورت است که در واقع هیچ نوع تجارت و یا کار بازرگانی صورت نمی گیرد بلکه به افراد وعده می دهند که با جذب هرچه بیشتر افراد به سود بیشتری خواهند رسید اما در واقع این سود حاصل از فروش محصول و یا یک تجارت نیست بلکه سود افراد را از پول افرادی که تازه عضو شده اند می پردازند و به این شکل شخصی که در رأس هرم است در مدت زمان کم و بدون هیچ فعالیتی به پول هنگفتی می رسد.

طبق قانون مجازات کشور، برای اعضای اصلی شرکت، حبس از ۵ تا ۲۰ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق در نظر گرفته شده است و اعضای جزئی آن به حبس از ۶ ماه تا سه سال و پرداخت جریمه ی نقدی معادل دو برابر وجهی که بدست آورده اند، محکوم می شوند.

۱۱-۳- شرکت های هرمی
۱۱-۳- شرکت های هرمی

۱۲-۳- دستکاری کنتور برق

بعض از افراد سود جو برای اینکه هزینه های ناشی از مصرف برق را کاهش دهند اقدام به دستکاری در کنتورهای برق می کنند که علاوه بر اینکه کاری خطرناک می باشد بر خلاف قانون و از مصادیق کلاهبرداری به حساب می آید و مجازاتی از یک تا ۷ سال و پرداخت جریمه ی نقدی به ازای مقدار مال ربوده شده را نیز به دنبال دارد.

۱۳-۳- کلاهبرداری در شرکت های سهامی خاص

این شرکت ها توسط بخش خصوصی اداره می شود و بر خلاف شرکت های دولتی مدیران آن آزادی عمل بیشتری داشته و لذا امکان کلاهبرداری در این شرکت ها خیلی بیشتر است. از جمله جرایمی که در این شرکت ها رخ می دهد این است که شخصی را به دروغ و تقلب از سهام دارهای شرکت معرفی کنند و مانع از حضور یکی از سهام دارها به جلسه بشوند این کار به عنوان جرم تلقی می شود.

طبق قانون نباید بازرسان شرکت از میان مدیران شرکت و یا اقوام نزدیک مدیران انتخاب شود و اگر این عمل صورت بگیرد مصداق جرم می باشد.

مدیران شرکت نباید سوء سابقه داشته باشند.

تمام کارکنان شرکت باید در جلسه ی شرکت حضور پیدا کرده و به تعهدات خود در قبال شرکت عمل نمایند و اگر کسی در هنگام جلسات شرکت حضور نداشته باشد و یا به عنوان سهام دار رای ندهد به عنوان مجرم شناخته می شود.

سهام دار شرکت هنگام حضور در جلسه باید حتما برگه ی سهام خود و یا حداقل گواهی موقت آن را به همراه خود داشته باشد در غیر این صورت از مصدایق جرم خواهد بود.

 

۴- چگونه از شخص کلاهبردار شکایت کنیم؟

برای شکایت از شخص کلاهبردار باید ابتدا به کلانتری محل مراجعه کنید (لازم است که محل وقوع جرم مشخص باشد). سپس هزینه ای را برای دادرسی پرداخت می کنید و هر مدرکی که فعلا برای اثبات جرم کلاهبرداری دارید در اختیار کارشناسان حاضر در کلانتری قرار می دهید.

در مرحله ی بعد شکایت شما تنظیم شده و با صدور حکم جلب پرونده تکمیل و برای رسیدگی بیشتر به دادسرا منتقل می شود.

در دادسرا برای طرفین نامه ای جهت حضور ارسال شده و دو طرف را احضار می کند بعد از تحقیق و رسیدگی های لازم پرونده به مجتمع قضایی برای بررسی های بیشتر در شعب کیفری، ارسال می شود.

در این شعبه ها دادگاه تشکیل شده و سعی در حل پرونده دارند و اگر در نهایت جرم به اثبات برسد دادگاه تقاضای مجازات  و رأی نهایی را اعلام می کند. این رأی برای ۲۰ روز قابل اعتراض و تجدید نظر خواهد بود.

شخص کلاهبردار با توجه به نوع کلاهبرداری که در بالا به مواردی از آنها اشاره کردیم به حبس، رد مال، اعمال شاقه و پرداخت جریمه ی نقدی محکوم خواهد شد.

۴- چگونه از شخص کلاهبردار شکایت کنیم؟
۴- چگونه از شخص کلاهبردار شکایت کنیم؟

۵- روش های اثبات کلاهبرداری به چه صورت است؟

از راه ها و روش های مختلفی می توان کلاهبرداری را به اثبات رساند که در زیر به چند مورد از این راه ها اشاره شده است:

الف- مدارک، مستندات و ادله ی اثبات جرم (کلاهبرداری) مانند جرایم دیگر

ب- شهادت و گواهی دادن

ج- اعتراف و اقرار شخص کلاهبردار

د- علامت ها و نشانه هایی که حاکی از وقوع جرم هستند و با توجه به نظر قاضی و قانون می توان از آن ها بهره برد

ه‍‍- تحقیقات محلی که درواقع پرس و جو از افرادی است که در محل وقوع جرم حضور داشته اند و این کار توسط بازپرس یا کارشناسان قضایی انجام می گیرد

و- علم و دانایی قاضی

اما بیشتر پرونده های کلاهبرداری بسیار پیچیده و دشوار اند چون افراد کلاهبردار معمولا از هوش و ذکاوت خاصی برخوردار می باشند لذا توصیه می شود که فرد مالباخته و شاکی حتما یک وکیل برای خود اختیار کند. یک وکیل خوب که به قوانین آشنا است می تواند کمک خوبی در جهت بهبود روند پرونده باشد و حتی در مدت زمان کمتری وقوع جرم را به اثبات برساند و حقوق فرد مال باخته را تضمین کند.

۵- روش های اثبات کلاهبرداری به چه صورت است؟
۵- روش های اثبات کلاهبرداری به چه صورت است؟

۶- تعریف جامعی از وکیل و چه وظایفی بر عهده ی وکیل است؟

وکیل کسی است که از طرف شخصی دیگر این اختیار و اجازه به او داده می شود تا مأمور انجام کاری برای این شخص شود. هم چنین وکیل می تواند به عنوان یک مشاور حقوقی به شما در مسائل مختلف حقوقی کمک کند و بهترین راه را به شما نشان دهد.

در اصطلاح حقوقی و قضایی به وکالت دهنده اصطلاحا موکل می گویند.

دو نوع وکالت داریم؛ وکالت مطلق و وکالت مقید

منظور از وکالت مطلق این است که شخصی را برای همه ی امور وکیل کنیم چه موارد مالی و یا اداری و…

اما وکالت مقید فقط برای یک کار مشخص است و وکیل فقط در همان حوزه فعالیت خواهد داشت و حق بیشتری به او در این مورد داده نمی شود.

یک وکیل با تجربه که به قوانین آگاهی کامل دارد می تواند مانع از اشتباه شما در موارد حقوقی شود از ویژگی های داشتن وکیل این است که:

۶- تعریف جامعی از وکیل و چه وظایفی بر عهده ی وکیل است؟
۶- تعریف جامعی از وکیل و چه وظایفی بر عهده ی وکیل است؟

۱-در وقت و هزینه ی خود تا حد زیادی صرفه جویی می کنید

ممکن است شما با بسیاری از اصطلاحات و رویه های قضایی آشنا نباشید

۲- ممکن است شما با بسیاری از اصطلاحات و رویه های قضایی آشنا نباشید اما با داشتن وکیل این اطمینان خاطر را خواهید داشت که امکان حل مشکل با حداقل اشتباه وجود دارد.

در طول پرونده ممکن است با خطرات احتمالی مواجه بشوید

۳- در طول پرونده ممکن است با خطرات احتمالی مواجه بشوید که در صورت مجرم نبودن، انگشت اتهام به سمت شما قرار بگیرد با داشتن وکیل از این خطرات احتمالی تا حد زیادی کاسته می شود

در طول پرونده ممکن است با خطرات احتمالی مواجه بشوید
در طول پرونده ممکن است با خطرات احتمالی مواجه بشوید

 

۴- با داشتن وکیل شما کمک قابل توجهی به حل مشکل و قاضی می کنید تا بهترین رأی را صادر کند.

دفاع کردن از خود و حضور در دادگاه بدون داشتن اطلاعات حقوقی باعث می شود تا به نتیجه ی مطلوب نرسید اما اگر وکیلی داشته باشید که به قوانین آگاه باشد حتی قوانینی که به تازگی به تصویب رسیده و جایگزین قوانین قبلی شده اند و… لازم نیست خیلی خود را درگیر پرونده کنید وکیل از شما دفاع می کند تا عدالت برقرار شود.

۴- با داشتن وکیل شما کمک قابل توجهی به حل مشکل و قاضی می کنید تا بهترین رأی را صادر کند.
۴- با داشتن وکیل شما کمک قابل توجهی به حل مشکل و قاضی می کنید تا بهترین رأی را صادر کند.

۵- در بعضی از موارد خاص حضور وکیل لازم و ضروری است.

قبل از انتخاب وکیل در نظر داشتن بعضی از نکات خالی از لطف نمی باشد، برای انتخاب وکیل اولا در نظر داشته باشید که مشکل شما در چه حوزه ی حقوقی است و به وکیل متخصص در این زمینه مراجعه کنید وکیل امور طلاق یا خانواده به شما در امور مالی نمی تواند کمک بسیاری بکند.

۵- در بعضی از موارد خاص حضور وکیل لازم و ضروری است.
۵- در بعضی از موارد خاص حضور وکیل لازم و ضروری است.

سعی کنید گول تبلیغات و یا اسم وکیل ها را نخورید با پرس و جو و مشورت از گرفتن از افراد متخصص یک وکیل خوب برای حل مشکل خود پیدا کنید.

تابو های سن و جنسیت وکیل را کنار بگذارید خانم ها هم می تواند یک وکیل خوب باشند و فرصت را به وکیل های جوان نیز بدهد.

در نهایت پس از اینکه تصمیم گرفتید یک وکیل داشته باشید ویژگی های وکیل نیز حائز اهمیت است و هر وکیلی نمی تواند مشکل شما را به بهترین نحو حل و فصل نماید پس توجه به این ویژگی ها بسیار مهم است.

 • معلومات و اطلاعات حقوقی بالایی داشته باشد تا بتواند بهترین راهکار را ارائه دهد
 • دارای قدرت سخنوری و دفاع باشد
 • مهم ترین ویژگی یک وکیل خوب این است که مسئولیت پذیر باشد و تمام تلاش خود را برای حل مشکل داشته باشد با اینکه در نهایت هیچ وظیفه ای در قبال نتیجه ندارد اما خیلی مهم است که شما را هر لحظه در جریان بگذارد و پاسخگو باشد.
 • یکی دیگر از ویژگی های یک وکیل خوب این است که با موکل خود گفتگو کند و از تمام جزئیات پرونده آگاهی داشته باشد تا بتواند در جلسه ی دادگاه از سخنان موکل خود دفاع کند.
 • رازدار بودن وکیل از ویژگی های بسیار مهم اوست. یک وکیل باید محرم اسرار موکل های خود باشد و بدون اجازه ی آن ها هیچ حقی برای افشا و یا مطرح کردن سخنان آن ها ندارد.

 • لازم است که وکیل روراست باشد و هر آنچه را که لازم است در اختیار موکل خود بگذارد حتی اگر خوشایند موکل نباشد و حق ندارد با گفتن سخنان دروغین، امید واهی به موکل خود بدهد.
 • صداقت و راستگویی و منفعت طلب نبودن وکیل نیز حائز اهمیت است. وکیل خوب وکیلی است که در کمترین زمان سعی در حل مشکل نمایید نه اینکه برای دریافت پول بیشتر رسیدگی به پرونده و حل آن را به تعویق بیندازد.
 • علاوه بر اینکه باید اخلاق خوب و مناسبی در برابر موکل خود داشته باشد و احترام او را حفظ نماید این رفتار را نیز در برابر قاضی و در حضور دادگاه داشته باشد.
 • چاپلوس نباشد و …

 

۷- وکیل و موکل چه تعهداتی در قبال یکدیگر دارند؟

منظور از تعهدات، وظیفه یا ضمانتی است که وکیل در قبال موکل خود دارد. با بستن قرارداد بین وکیل و موکل در برابر یکدیگر وظایفی را بر عهده خواهند داشت و لازم است این وظایف را که رعایت این وظایف به حل و نتیجه رسیدن پرونده کمک شایانی می کند و هم چنین نزاع و درگیری بین دو طرف را تا حد زیادی کاهش می دهد.

۷- وکیل و موکل چه تعهداتی در قبال یکدیگر دارند؟
۷- وکیل و موکل چه تعهداتی در قبال یکدیگر دارند؟

وکیل موظف است چنانچه که دچار اشتباه و تقصیری در جریان پرونده شد خسارت وارد شده را جبران کند مثلا اگر وکیل در جلسه ی دفاع حاضر نشود و یا طبق نظر و گفته ی موکل خود عمل نکرده و باعث ضرر مالی موکل خود شود.

در تمامی مراحل رسیدگی به پرونده صلاح و مصلحت موکل را در نظر داشته باشد.

حدود اختیاراتی که به او داده شده است را رعایت کند و حق تجاوز از این حدود را ندارد.

مدت زمانی را برای وکالت خود مشخص کند و برای دریافت بیشتر هزینه حق ندارد از این مدت زمان تعیین شده فراتر برود.

اموال موکل را حفظ کند و به او بازگرداند.

در مقابل موکل نیز وظایفی را در قبال وکیل دارد از جمله: پرداخت حق وکالت مگر اینکه در قرار داد با هم توافقی کرده باشند، پرداخت هزینه هایی که برای وکالت پرونده در طول رسیدگی به آن شده اند بر عهده ی موکل می باشد، موکل هم چنین باید تمام اجازات و اختیاراتی که وکیل برای حل پرونده نیاز دارد در صورت توانایی و صلاح دید در اختیار او بگذارد اگر وکیل فراتر از این اختیارات عمل کند موکل هیچ تعهدی نخواهد داشت.

لازم به ذکر است اگر وکیل برای ضایع کردن حق موکل خود با شخص دیگری توطئه و تبانی کند این اقدام هیچ ارزش قانونی و حقوقی نداشته و موکل نیز وظیفه ای در قبال آن ندارد حتی می تواند از وکیل خود به جرم خیانت در امانت شکایت کند.

 

۸- منظور از وکیل کلاهبرداری تضمینی چیست و  آیا وکیل می تواند به ما تضمینی بدهد یا خیر؟

منظور از وکیل تضمینی کلاهبرداری این است که وکیل نتیجه ی پرونده را ضمانت کند مثلا بگوید که من نتیجه ی این پرونده را به نفع شما تضمین می کنم شاید این به نظر شما عالی بوده اما در واقع یک وکیل با این کار مرتکب خلاف شده است چون نتیجه ی یک پرونده توسط قاضی و مراجع ذی صلاح تعیین می شود و وکیل نمی تواند چنن ضمانتی را به موکل خود بدهد.

اگر وکیلی چنین وکالتی را قبول نماید به عنوان متخلف شناخته می شود، تحت پیگرد قانونی قرار می گیرد و مجازات سنگینی را برای این وکیل به دنبال خواهد داشت.

وکیل می تواند تضمین کند که پرونده ی شما را از قابل اطمینان ترین روش ها حل کند و از هیچ سعی و تلاشی دریغ نکند. وکیل بهتر است در مرحله ی اول سعی کند که پرونده را با سازش و توافق دو طرف به نتیجه برساند چون بسیاری از پرونده ها بدون نیاز به حضور در دادگاه قابل حل می باشند و از طرح بی مورد آن در دادگاه جلوگیری می شود.

۸- منظور از وکیل کلاهبرداری تضمینی چیست و  آیا وکیل می تواند به ما تضمینی بدهد یا خیر؟
۸- منظور از وکیل کلاهبرداری تضمینی چیست و  آیا وکیل می تواند به ما تضمینی بدهد یا خیر؟

هم چنین وجود فساد در دستگاه های قضایی این امکان را برای وکیل های با نفو‌‌ذ و یا قاضی های بازنشسته که بعد از اتمام سال های خدمت خود در دستگاه قضایی، دفتر وکالت دایر کرده اند، به وجود آورده است تا با استفاده از نفوذ و شناخت خود امکان تضمین و برد پرونده را به متهم بدهد اما در بیشتر موارد دست این وکیل ها رو شده و همان طور که قبلا اشاره کردیم مجازات سنگینی را به دنبال دارد.

در صورتی می توان چنین تضمینی را به موکل داد که با وکیل به این توافق برسند که اگر نتیجه ی تضمین شده صورت نگرفت موکل هم هیچ هزینه ای بابت وکالت به وکیل پرداخت نکند.

در این صورت معامله منصفانه خواهد بود و موکل در صورت حاصل نشدن نتیجه ی مطلوب، مجبور به پرداخت هزینه ای اضافی نمی باشد.

بعضی از وکیل ها فقط برای سود خود به دروغ نتیجه را به نفع موکل تضمین می کنند و آن ها را برنده ی پرونده معرفی می کند تنها به این دلیل که تشویق به عقد قرار داد بشوند و در نهایت اگر پرونده به نتیجه نرسد تقصیر را به گردن دیگران انداخته و خود را بی گناه می داند و در این میان موکل باید متضرر هزینه ی بیشتری شود اما اگر دو طرف به این توافق برسند که در صورت حاصل نشدن نتیجه هیچ هزینه ای هم پرداخت نشود یک کار درست و منصفانه می باشد.

وکیل با مطالعه ی دقیق پرونده و با در نظر گرفتن این موضوع که آیا توانایی حل پرونده با توجه به نتیجه ای که مد نظر موکل است را دارد یا خیر؟ این تعهد را می دهد پرونده را به نتیجه رسانده و تمام آن را تضمین می کند و در صورتی که نتیجه حاصل نشود هیچ پولی هم دریافت نخواهد کرد. لذا تمام سعی و کوشش خود را می کند و از هیچ تلاشی دریغ نمی کند و باتوجه به شناختی که از خود دارد این شرایط را پذیرفته است.

این نوع وکالت، یعنی وکالت تضمینی کلاهبرداری مزایای دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

۱-دو طرف معامله یعنی وکیل و موکل در نفع و زیان پرونده شریک می شوند

۲- ایجاد اعتماد و اطمینان بیشتر

۳- قبول نکردن پرونده توسط وکیل تا زمانی که کاملا این اطمینان را داشته باشد که توانایی حل پرونده را دارد

۴- موکل ها نگرانی بی مورد در خصوص حل پرونده نخواهند داشت و در صورت به نتیجه نرسیدن پرونده مجبور به پرداخت هزینه ی بیشتری نخواهند بود

ضمن تشکر از زمانی که به مطالعه ی مقاله اختصاص داده اید، امیدواریم این مطالب برای شما خواننده ی محترم مفید و کاربردی بوده باشند.

این نوع وکالت، یعنی وکالت تضمینی کلاهبرداری مزایای دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:
این نوع وکالت، یعنی وکالت تضمینی کلاهبرداری مزایای دارد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

ما در اینستاگرام

مشاوره رایگان حقوقی

 • 09121304085
 • [email protected]
 • فرشته،خیابان خیام،نبش قرنی،، خیابان سپهبد قرنی
 • روش های همکاری با ما
 • قوانین و مقررات
 • پرونده های جنجالی

گروه وکلای راهیان عدالت آماده ارایه انواع خدمات مشاوره و قبول وکالت در تمامی حوزه ها می باشد. 

ما با سابقه درخشان در این حوزه فعالیت میکنیم و معتقدیم حق گرفتنیست!

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید