وکیل تضمینی کیفری

وکیل تضمینی کیفری

در این زمینه نیازمند مشاوره هستید؟

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:

نام شما

شماره تماس شما

با ما ، از آنچه که فکر میکنید به شما نزدیکتر است

در این مقاله می خواهیم ویژگی های وکیل تضمینی کیفری را شرح داده و اقدامات و وظلیف او را توضیح دهیم.

وکیل کیفری، پرونده های کیفری را بر عهده می گیرد. پرونده های کیفری شامل پرونده های آدم کشی، دزدی، اهانت، دست درازی به عنف، گروگان گیری، درگیری های فیزیکی، استفاده از سند قلابی، مواد مخدر، امور مربوط به دیه، تهدید، فروش مال غیر، قتل در تصادفات رانندگی و مزاحمت های تلفنی می شود.

وکیل تضمینی کیفری
وکیل تضمینی کیفری

به علت پیچیده بودن پرونده های کیفری، معمولا هم شاکی و هم متهم  به یک وکیل کیفری مراجعه کرده و از او مشاوره می گیرند. از این رو وکیل کیفری نقش به سزایی در کمک کردن به موکل خود دارد.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

 1. وکیل کیفری به طور کلی چه کمک هایی به موکل خود می کند؟
 2. ویژگی های یک وکیل تضمینی کیفری چیست؟
 3. اقدامات مقدماتی وکیل کیفری کدام ند؟
 4. دفاع از حقوق متهم در دادسرا توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟
 5. دفاع از متهم در مرحله رسیدگی بدوی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟
 6. دفاع از متهم در مرحله واخواهی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟
 7. دفاع از حقوق متهم در مرحله فرجام خواهی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟
 8. دفاع از حقوق متهم در مرحله اعاده دادرسی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟
 9. نظارت بر حقوق متهم در زمان اجرای حکم صادر شده توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟
 10. تفاوت پرونده های کیفری و حقوقی چیست؟

 

وکیل کیفری به طور کلی چه کمک هایی به موکل خود می کند؟

طبق اصل ۳۵ قانون اساسی، هم شاکی و هم متهم امتیاز داشتن وکیل کیفری را داشته و چنانچه گرفتن وکیل برای آن ها مقدور نباشد، باید در اختیار نمودن وکیل به آن ها کمک شود. پرونده های کیفری با توجه به حساسیت بالایی که دارند، ممکن است آسیب های زیادی به به طرفین دعوا وارد کنند. به همین خاطر یک وکیل تضمینی کیفری می تواند  با درایت خود قاضی را از مسیر درست کیفری آگاه ساخته و کمک شایانی در خاتمه یافتن این گونه پرونده ها داشته باشد.

شکنجه دادن متهم برای اعتراف کردن او به جرایم دیگر غیر قانونی بوده و اعترافات او در این زمان مشروعیت قانونی ندارد. وکیل کیفری می تواند متهم را از حقوق قانونی خود آگاه ساخته و از ضایع شدن حق او جلوگیری نماید.

طبق اصول منع دستگیری افراد، بازداشت متهمین باید به گونه ای صورت گیرد که در قانون معین شده است. بر اساس این اصل، پرونده متهمین باید در زمان تعیین شده به مراجع قضایی فرستاده شده و خانواده متهمین از دستگیری آن ها مطلع شوند.

وکیل کیفری به طور کلی چه کمک هایی به موکل خود می کند؟
وکیل کیفری به طور کلی چه کمک هایی به موکل خود می کند؟

وکیل کیفری می تواند با آگاهی و تسلط کافی بر قوانین از تخلفات احتمالی مامورین و قاضی کیفری جلوگیری کرده و مانع ضایع شدن حق موکل خود گردد.

کشف جرایم کیفری، دستگیری مجرمین و صدور رای قاضی کیفری می بایست بر اساس قوانین تعیین شده و به صورت شفاف انجام گیرد و از بازداشت های اضافی، سوء استفاده از قدرت اشخاص وارد شده در پرونده، برخورد خشونت آمیز و اعمال سلایق شخصی اجتناب شود. به طور قاطع وجود یک وکیل کیفری خوب در چنین مواقعی می تواند از ناعدالتی و اقدامات خلاف قانون جلوگیری کرده و این امر در بهبود سیستم قضایی موثر خواهد بود.

انجام هر یک از امور قضایی چه در جرایم سنگین و چه در جرایم سبک، نیازمند یک سری آیین و قوانین خاص هستند. در واقع رسیدگی به پرونده های قضایی بدون پیروی از قوانین ممکن نخواهد بود و اگر خلاف این مسئله صورت گیرد، موجب هرج و مرج قضایی و بی ثباتی در دستگاه قضایی می شود.

به عنوان مثال زیر نظر گرفتن متهم، بعد از جمع آوری مدارک کافی علیه او صورت می گیرد و تعقیب او صرفا در صورت ثبت شکایت ممکن نخواهد بود، بلکه شکایت علیه متهم  تنها موجب رسیدگی به پرونده کیفری می شود نه تعقیب او. وجود یک وکیل کیفری دانا سبب می گردد موکل قوت قلب داشته باشد و دچار ترس و اضطراب نشود.

متهم امتیاز اختیار کردن وکیل کیفری در مرحله تحقیقات مقدماتی را داشته  و لازم است قبل از اینکه بازپرس پرونده تحقیقات اصلی را شروع کند، متهم از این امر آگاه شود.

وکیل کیفری با دانستن اتهام علیه متهم و علت آن، باید اطلاعات لازم در خصوص دفاع از متهم و صدور رای احتمالی را داشته و در این باره اظهار نظر نماید. طبق تبصره ۱ ماده ۱۹۰ آیین دادرسی کیفری، جلوگیری از همراهی وکیل با متهم  در دادگاه  و همچنین عدم اطلاع رسانی به متهم در خصوص حق داشتن وکیل ممنوع بوده و باعث مجازات انتظامی می گردد.

وکیل تضمینی کیفری کسی است که از درایت و هوش بالایی برخوردار باشد. چرا که بدون درایت و تیز هوشی هیچ امری توسط او پیش نخواهد رفت. وکیل کیفری با پرونده های جرایم سنگین رو به رو است و هر روزه بر تجارب او اضافه می شود. ترکیبی از تیزهوشی و تجربه از او یک وکیل قهار می سازد و مراجعه به او سبب زنده شدن حس امید در موکل(اعم از شاکی یا متهم) می گردد.

 

ویژگی های یک وکیل تضمینی کیفری چیست؟

ویژگی های یک وکیل تضمینی کیفری چیست؟
ویژگی های یک وکیل تضمینی کیفری چیست؟

داشتن علم کافی و آگاهی کامل در قوانین جزایی کیفری

پیگیری پرونده های کیفری به وکیلی سپرده می شود که آگاهی کافی در قوانین جزایی کیفری را دارا بوده و به صورت حرفه ای در این حوزه فعالیت داشته باشد. در پرونده هایی از این قبیل، وکیل اختیار شده می بایست با مجازات جرایم کیفری، آیین دادرسی کیفری، پیگیری پرونده های قاچاق، پرونده های مواد مخدر و موارد مشابه آن آگاههی لازم را داشته باشد تا بتواند پرونده را به نتیجه مطلوب برساند.

ناطق بودن و داشتن فن بیان قوی

یک وکیل خوب باید قادر باشد کلمات و جمله ها را به درستی به کار ببرد. او با استفاده صحیح از کلمات و همچنین سخنوری قاطع می تواند در دفاع از موکل خود به خوبی عمل کرده و پرونده را به درستی جلو ببرد. در واقع می توان گفت که اصلی ترین ابزار کار یک وکیل سخنان و کلمات او است. پس اگر بتواند به درستی صحبت کرده و گفتاری منطقی و رسا داشته باشد، می تواند در نتیجه پرونده نقش موثری را ایفا نماید.

از سویی دیگر یک وکیل سخنور، خیلی سریع با اطرافیان ارتباط برقرار کرده و احتمال موفقیت پرونده را افزایش می دهد. علاوه بر این، چنین وکیلی با دوستان و همکاران بیشتری رابطه داشته و می تواند برای پیش بردن پرونده ها از آنها کمک بگیرد.

داشتن فن بیان قوی به یک وکیل کمک می کند تا با قاضی کیفری و کارمندان قضایی به سادگی ارتباط برقرار کرده و اظهارات  خود را خیلی راحت تر به آن ها تفهیم کند.

مطالعه مداوم و پیگیری اخبار جنایی

اطلاع از اخبار کیفری، آگاهی از مسائل روز و مقررات اسلامی و همچنین مطالعه مداوم در زمینه جرایم کیفری و مجازات آن ها، لازمه کار یک وکیل کیفری است. از این رو باید از حوادث مربوط و قوانین برخورد با آن ها اطلاعات کافی را داشته باشد.

مطالعه مداوم و پیگیری اخبار جنایی
مطالعه مداوم و پیگیری اخبار جنایی

آمادگی روحی و تسلط بر خویشتن

یک وکیل کیفری همواره با مسائل جنایی و جرایم سنگین رو به رو می شود. به همین خاطر لازم است از لحاظ روحی و روانی آمادگی کامل در برخورد با این پرونده ها را داشته باشد. درصد خشونت در پرونده های کیفری بسیار بالا است به همین دلیل آرامش و خونسردی، آمادگی روحی و تسلط بر خویشتن از لازمه های کار وکیل کیفری می باشد.

دارا بودن علم روانشناسی افراد

منظور از روانشناسی، مطالعه دقیق رفتار افراد و واکنش های احتمالی است. اگر یک وکیل نسبت به رفتار موکل خود و علت بروز آن شناخت کافی داشته باشد، می تواند در پیگیری پرونده به او کمک شایانی نماید.

شرایط کاری یک وکیل، ایجاب می کند که با علم روانشناسی آشنا باشد. اگر حوزه کاری او در جرایم کیفری است، دارا بودن علم روانشناسی ضروری بوده و باید مطالعات کافی در این زمینه را داشته باشد. در برخی از مواقع با تکنیک های روانشناسی می توان درستی یا نادرستی سخنان فرد مورد نظر را تشخیص داد. علم روانشناسی در پرونده های جنایی بسیار کارامد بوده و می تواند در زمینه های آدم کشی، دزدی، قاچاق و… سرنخ های خوبی در اختیار وکیل بگذارد.

دارا بودن علم روانشناسی افراد
دارا بودن علم روانشناسی افراد

دارا بودن علم روانشناسی می تواند قدرت یک وکیل را دو برابر کند.

آشنایی با پزشکی قانونی

یک وکیل کیفری به علت ورود در پرونده های مربوط به قتل، تجاوزو جرایم از این قبیل، قطعا با پزشک قانونی در ارتباط خواهد بود. از این رو لازم است در ارتباط با  پزشکی قانونی اطلاعات کافی را داشته باشد.

پلیس علمی

یک وکیل کیفری به دلیل ورود در پرونده های مربوط به مزاحمت های تلفنی، مرگ در تصادفات رانندگی، نزاع و جرایم از این قبیل لازم است دانش یک پلیس را نیز داشته باشد. دانشی چون آشنایی با اسلحه، راهکار های تشخیص اثر انگشت و موارد مشابه لازمه کار یک وکیل کیفری است.

به عنوان مثال در برخی از صحنه های جرم، نشانه ای از به کار گیری یک اسلحه به چشم میخورد. در این گونه مواقع وکیل باید با نحوه استفاده از اسلحه و کاربرد آن آشنایی داشته باشد.

یا در برخی از موارد مجرمین می توانند اسناد را به شکل کاملا طبیعی جعل کنند. بنابراین یک وکیل کیفری تضمینی باید بتواند سند اصل را از سند جعلی تشخیص دهد. آشنایی با راهکار های تشخیص اثر انگشت نیز برای پیشبرد پرونده کمک چشمگیری به وکیل کیفری خواهد کرد. بنابراین یک وکیل لازم است یک پلیس نیز باشد.

امانت داری

وکیل همانند پزشک یا روانشناس محرم اسرار موکل خود است و برای پیشبرد پرونده لازم است اطلاعات زیادی از موکل خود داشته باشد. اخلاق حرفه ای او را مستلزم می دارد که به هیچ عنوان و تحت هیچ گونه شرایطی اسرار موکل خود را فاش نکند.

در زمینه کیفری متخصص باشد

امروزه همه افراد برای انجام امورات خود به دنبال فردی متخصص و زبده می گردند. همواره شاهد هستیم که که مردم برای شناخت بیماری های خود و مقابله با آن ها به دنبال پزشک متخصص هستند. همین امر در زمینه های دیگر نیز صدق می کند.

متاسفانه در ایران حرفه وکالت که یک حرفه ی کاملا تخصصی می باشد، به صورت عمومی و غیر تخصصی صورت می گیرد. بنابراین در زمان اختیار کردن وکیل کیفری باید تخصص او نیز مد نظر قرار داده شود.

در زمینه کیفری متخصص باشد
در زمینه کیفری متخصص باشد

 دارا بودن تجربه کافی

در بسیاری از مواقع، وکلای کیفری به علت ورود در پرونده های متعدد با یک موضوع مشترک، تجاربی کسب می کنند که سایر وکلا از آن بی اطلاع هستد. پس قبل از گرفتن وکیل ، باید نسبت به تجارب او تحقیق شود.

 صادق و درستکار باشد

یکی از عوامل موثر در پیشبرد صحیح پرونده ها، صداقت و راستگویی وکیل می باشد. یک وکیل خوب هیچگاه برای افزایش حق الوکاله خود از موکل سوء استفاده نکرده و او را درگیر کاغذ بازی های بی مورد و طولانی مدت نمی کند.

 

اقدامات مقدماتی وکیل کیفری کدام ند؟

امکان دارد که متهم در مرحله تحقیقات اولیه و دادسرا یا در مرحله دادگاه و صدور رای نهایی به وکیل رجوع کند. در هر صورت وکیل کیفری می بایست اقدامات زیر را برای او انجام دهد:

 بررسی مدارک موجود و نطر خواهی از موکل

وکیل کیفری یک قرار ملاقات با موکل خود گذاشته و اسناد موجود را بررسی می کند. در این جلسه وکیل از موکل خود نظر خواهی کرده و سعی می کند  دید دقیقی را نسبت به موضوع به دست آورد. گاهی اوقات وکیل کیفری برای به دست آوردن اطلاعات جزئی تر با سایر افراد مربوط به پرونده نیز گفتگو می کند. این کار به او کمک می کند تا اظهار نظر دقیق تری را نسبت به پرونده داشته باشد.

 بررسی مدارک موجود و نطر خواهی از موکل
بررسی مدارک موجود و نطر خواهی از موکل

تجزیه و تحلیل پرونده و تحلیل موقعیت موکل

وکیل کیفری بعد از به دست آوردن اطلاعات کافی از موکل و آگاهی از جزئیات پرونده، سعی می کند تحلیل خود را از پرونده را با موکل در میان گذاشته و در صورت تایید موکل از اظهارات او، پرونده را به صورت دقیق تحلیل نموده و موقعیت موکل را در آن مورد سنجش قرار دهد.

وکیل پس از انجام این مراحل، مشخص می کند که قرار است چه اقداماتی توسط او انجام گیرد و آن را با موکل در میان می گذارد تا موکل در انتخاب وکیل تصمیم گیری کند.

توافقات مابین وکیل و موکل

اگر پرونده موکل در حوزه فعالیت وکیل کیفری بوده و وکیل تمایل به رسیدگی به پرونده او را داشته باشد، وکیل کیفری می تواند به موکل پیشنهاد  دهد که پرونده را به او بسپارد.  در صورت موافقت موکل، وکیل باید مواردی همچون نحوه رسیدگی به پرونده، درصد رسیدن به نتیجه مطلوب، میزان حق الوکاله و ریسک های احتمالی در پرونده را به او اطلاع دهد. در صورت موافقت موکل با شرایط گفته شده، آن ها می توانند با یکدیگر توافق کنند.

تنظیم قرارداد وکالت نامه

در صورت توافق مابین وکیل کیفری و موکل، وکیل یک قرارداد مالی اولیه را تنظیم کرده و طرفین قرارداد آن را امضا می کنند. در ادامه، وکالت نامه را به شکل یک وکالت نامه رسمی تهیه کرده و موکل آن را امضا می کند.

در صورت تنظیم قرارداد مالی و وکالت نامه، پیش پرداخت حق الوکاله توسط موکل پرداخت شده و مابقی حق الوکاله قسط بندی می شود.

 باطل نمودن تمبر مالیاتی وکالت نامه

پس از پرداخت قسط اول حق الوکاله توسط موکل، وکیل جهت باطل نمودن تمبر مالیاتی وکالت نامه، به یک مرجع قضایی رجوع می کند. حال ۵% از حق الوکاله (که توسط موکل پرداخت شده است ) توسط وکیل به واحد ابطال تمبر مالیاتی پرداخت شده و در مقابل تمبر مالیاتی بر وکالت نامه او الصاق می شود. در ضمن وجود وکالت نامه دارای تمبر مالیاتی برای پیگیری امور مربوط به موکل توسط وکیل ضروری است.

 باطل نمودن تمبر مالیاتی وکالت نامه
باطل نمودن تمبر مالیاتی وکالت نامه

 مراجعه وکیل کیفری به دادسرا برای اعلام وکالت و بررسی پرونده

پس از باطل کردن تمبر مالیاتی توسط وکیل کیفری، در مرجع قضایی یک لایحه برای اعلام وکالت خود ارائه نموده و وکالت نامه را به آن ضمیمه کرده و آن را برای شعبه ای که پرونده در قرار است در آن مطرح شود، ارسال می کند.

بعد از ثبت شدن وکالت وکیل در سامانه الکترونیک دادگستری، لایحه ای شامل مطالعات پرونده و کپی اسناد آن به دست قاضی می رسد و در صورت تایید قاضی، پرونده به وکیل سپرده می شود. وکیل کیفری پس از مطالعه پرونده، اطلاعات لازم را مکتوب نموده و کپی آن را به شعبه مربوط می رساند.

 تعیین راهبرد های حقوقی

پس از اتمام مطالعه اسناد و مدارک، وکیل ابعاد جزئی تر پرونده را مطالعه نموده و قوانین مربوط به رسیدگی به آن را مجددا بررسی می کند. حال استرانژی و راهکار های حقوقی برای پیشبرد پرونده را تعیین می کند.

این استراتژی می تواند به صورت اعتراض به صلاحیت مقامات قضایی رسیدگی کننده یا تنظیم شکایت علیه طرف مقابل پرونده باشد. به طور کلی، وکیل کیفری راه های دفاع از شاکی یا متهم را بررسی نموده و بهترین آن ها را  انتخاب می کند.

 دفاع از حقوق موکل در دادسرا

مرجع اولیه رسیدگی به جرایم، دادسرا نام دارد و ریاست آن بر عهده دادستان می باشد. دادستان برای انجام تحقیقات، از دادیار، معاون دادستان، نیروی انتظامی، ادارات دولتی، بازپرس و… کمک می گیرد.

 دفاع از حقوق موکل در دادسرا
دفاع از حقوق موکل در دادسرا

 

دفاع از حقوق متهم در دادسرا توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟

 دفاع از متهم در دادسرا به صورت شفاهی

تحقیقات اولیه از متهم توسط کلانتری، شعبه بازپرسی یا شعبه دادیاری صورت می گیرد. پاسخگویی به سوالات مامورین در پرونده های کیفری از جمله وظایف وکیل کیفری است.

وکیل کیفری می تواند هنگام انجام تحقیقات از متهم، در کنار او حضور داشته و به او کمک کند. وی با استفاده از تخصص و تجارب کسب شده، به پرسش های مامورین پاسخ مستدل و صحیح ارائه نموده و موکل را نسبت به تاثیرات پاسخ های منحرف آگاه می کند.

 تحقیق برای یافتن اسناد و مدارک برای دفاع از متهم

وکیل کیفری باید به اظهارات متهم  یا افراد مربوط به پرونده دقت نموده و سرنخ هایی بری دفاع از متهم پیدا کند. گاهی اوقات وکیل می تواند از گفتگو با دوستان، آشنایان، خانواده و سایر اطرافیان متهم به نتایجی برسد که مسیر پرونده را به طور کلی تغییر داده یا حتی جای شاکی و متهم را عوض کند.

 دفاع از متهم در دادسرا به صورت کتبی

اصولا مقامات تحقیق، اظهار نظر های افراد مربوط به پرونده را شنیده و آن ها را مکتوب نموده و در پرونده ثبت می کنند. اما به هر حال وکیل کیفری در مرحله تحقیقات می بایست مدارک و مستندات خود را مکتوب نموده و آن ها را با لحنی رسا در یک لایحه تنظیم نماید. این لایحه باید هم به صورت کتبی و هم به صورت شفاهی به دادستان، بازپرس و دادیار ارائه شده و در پرونده ثبت گردد.

تنظیم یک لایحه حقوقی نیازمند دانش حقوقی بالا و نگارش قوی می باشد.  متاسفانه عموم مردم بر این باوراند که در صورت تنظیم شکایت نامه و لایحه توسط عریضه نویسان، دیگر نیازی به مراجعه کردن به وکیل نیست، اما لایحه ای که توسط وکلای کیفری تنظیم می شود با لایحه ای که ظرف مدت کوتاه توسط عریضه نویسان نوشته می شود خیلی تفاوت دارد.

 اعتراض به مقامات تحقیق و اقدامات دادسرا

اگر یک وکیل کیفری به آیین دادرسی کیفری، وظایف مقامات قضایی و جریان رسیدگی در محاکم کیفری آشنایی کامل داشته باشد، قادر خواهد بود در برابر اقدامات نادرست مقامات قضایی و مسئولین مربوطه ایستاده و به آن ها اعتراض نماید. اگر او بداند که مسئولین رسیدگی به پرونده قوانین را رعایت نکرده و ممکن است حق متهم ضایع شود، وظیفه دارد به آن ها اعتراض کند.

 اعتراض به مقامات تحقیق و اقدامات دادسرا
اعتراض به مقامات تحقیق و اقدامات دادسرا

 طرح شکایت متقابل

یک وکیل کیفری تضمینی با بررسی دقیق پرونده قادر خواهد بود اقدامات نادرست طرف مقابل را کشف کرده و حتی علیه او شکایت کند.  در چنین مواقعی شاکی به جای حمله، بیشتر سعی دارد از خود دفاع کرده و راحت تر تن به مصالحه می دهد.

 تلاش برای رضایت گرفتن از شاکی

رضایت شاکی در برخی از پرونده ها موجب تبرئه کامل متهم و در برخی دیگر سبب تخفیف در مجازات او می گردد. از این رو یکی از اقدامات وکیل برای دفاع از متهم، جلب رضایت از شاکی می باشد. در این گونه مواقع وکیل می تواند با گفتگو با شاکی و نزدیکان او، نتیجه دعوا را به آن ها گوشزد کرده و آن ها را به مصالحه دعوت نماید.

 ایراد گرفتن از قرار های صادر شده در دادسرا

بازپرس و دادستان بعد از انجام بررسی های مقدماتی، تصمیمات خود را در قالب یک قرار تنظیم می کنند. از جمله این قرار ها می توان به قرار بازداشت، قرار منع تعقیب، قرار تامینی و… اشاره کرد که بسیاری از آن ها قابل اعتراض می باشند. وکیل می تواند در پرونده های کیفری به قرار هایی که به شکل ناعدلانه تنظیم شده اند، اعتراض نماید.

 ایراد گرفتن از قرار های صادر شده در دادسرا
ایراد گرفتن از قرار های صادر شده در دادسرا

دفاع از متهم در مرحله رسیدگی بدوی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟

دادسرا در مرحله رسیدگی به جرایم، وظیفه دارد درباره جرایم تحقیق نموده و دادگاه این تحقیقات را بررسی می نماید. در صورتی که متهم بعد از بررسی تحقیقات توسط دادگاه به وکیل کیفری مراجعه کرده باشد، یا وکیل قادر به ختم پرونده در مرحله دادسرا نباشد، دفاع از متهم در دادگاه کیفری وظیفه وکیل کیفری می باشد.

اقدامات وکیل در مرحله رسیدگی بدوی:

 دفاع شفاهی از متهم در دادگاه

درصورتی که دادسرا متهم را مجرم دانسته و او را مستحق مجازات بداند، برای او کیفر خواست صادر می شود. حال متهم به دادگاه خوانده شده و یک جلسه با حضور قاضی دادگاه، نماینده دادستان، شاکی، متهم و وکلای آن ها برگزار می گردد. در این صورت وکیل کیفری موظف است در دادگاه حضور یافته و از حقوق موکل خود دفاع کند.

 یافتن مدارک جدید برای دفاع از متهم

همان طور که گفته شد، وکیل کیفری وظیفه دارد تمام اظهارات موکل خود را شنیده و دنبال سرنخی برای دفاع از او بگردد تا از طریق آن ها امکان تبرئه شدن متهم، تخفیف در مجازات یا اقدام متقابل علیه شاکی فراهم شود. وکیل موظف است در تمامی مراحل رسیدگی به شکایت علیه متهم، همواره به دنبال مدارک و اسناد جهت دفاع از موکل خود باشد.

دفاع کتبی در مرحله رسیدگی بدوی

علاوه بر دفاع شفاهی وکیل از متهم در جلسه رسیدگی به اتهامات، تنظیم یک لایحه کتبی برای دفاع از او می تواند به قاضی دادگاه برای یافتن زوایای پنهان پرونده کمک شایانی نماید. تلاش وکیل کیفری می بایست بر آن باشد که علاوه بر حضور در جلسات دادگاه، برای کمک به قاضی دادگاه برای تحلیل درست پرونده

اظهارات مستدل خود را در قالب یک لایحه کتبی تنظیم نموده و آن را به  پرونده پیوست نماید. ممکن است در دفاعیات شفاهی، وکیل نکاتی را فراموش کند، به همین خاطر ثبت کردن اظهارات می تواند در زمان صدور رای نهایی کمک موثری به قاضی پرونده در جهت تصمیم گیری درست نماید.

 اعتراض به رای صادره از جانب دادگاه

در صورتی که رای صادره از جانب دادگاه علیه متهم  و خلاف حقوق وی باشد، وکیل کیفری موظف است به رای صادره اعتراض کرده و در مرجع بالاتر در خواست تجدید نظر خواهی نماید.

دفاع از متهم در مرحله واخواهی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟

رسیدگی به شکایات علیه متهم و صدور حکم توسط دادگاه، گاهی در غیاب متهم صورت می گیرد. در این صورت متهم می تواند از دادگاه تقاضای رسیدگی مجدد در مرحله واخواهی را داشته باشد. اگر متهم، وکیل اختیار کرده باشد، وکیل او موظف است در جلسه واخواهی حضور داشته و از وی دفاع کند.

دفاع از حقوق متهم در مرحله فرجام خواهی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟

در صورتی که متهم بعد از مراحل تحقیقات و رسیدگی بدوی، با کمک وکیل کیفری به نتیجه مطلوب نرسیده باشد، وکیل کیفری موظف است به حکم صادره از دادگاه اعتراض کرده و بنا به میزان اهمیت موضوع شکایت، پرونده به دیوان عالی کشور یا دادگاه کیفری ۱ یا مراجع رسیدگی تجدید نظر فرستاده خواهد شد. در چنین شرایطی وکیل کیفری می بایست در کنار متهم حضور یافته و اقداماتی چون ملاقات با قاضی، تنظیم لایحه، تلاش برای یافتن مدارک به نفع متهم و…. را جهت تبرئه یا تخفیف مجازات متهم انجام دهد.

دفاع از حقوق متهم در مرحله اعاده دادرسی توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟

در اغلب پرونده ها، رسیدگی به شکایات در فاز تجدید نظر یا فرجام خواهی خاتمه می یابد، اما یکی از راه های ویژه برای شکستن رای نهایی، اعاده دادرسی در یک شرایط خاص می باشد و این کار یک مرحله دیگر به دادگاه رسیدگی به پرونده اضافه می کند.

شرایطی که متهم می تواند در خواست اعاده دادرسی داشته باشد در قانون آیین دادرسی کیفری شرح داده شده است. در صورت واجد شرایط بودن متهم، وکیل پرونده موظف است که برای متهم اعاده دادرسی نموده و برای نقض رای صادره تلاش نماید. در این گونه مواقع لازم است اقداماتی که در مراحل تحقیقات و رسیدگی صورت گرفته مجددا انجام شود.

نظارت بر حقوق متهم در زمان اجرای حکم صادر شده توسط وکیل کیفری چگونه صورت می گیرد؟

در صورت تبرئه نشدن متهم از اتهامات، حکم صادره از جانب دادگاه اجرا می گردد. اغلب مجرمین بر این باوراند که وکیل کیفری تا قبل از اجرای حکم به آن ها کمک می کند و بعد از صدور حکم کار وکیل نیز پایان می یابد، در حالی که پس از صدور حکم وکیل کیفری قادر خواهد بود در مرحله ی اجرای حکم طبق اصولی چون توقف مجازات، آزادی مشروط، عفو و رعایت میزان دقیق مجازات به موکل خود کمک نماید.

تفاوت پرونده های کیفری و حقوقی چیست؟

 • در پرونده های کیفری، فرد متهم مستحق مجازات دانسته شده و حکم صادره علیه او باید اجرا گردد، اما در دعاوی حقوقی فرد متهم محکوم به جبران خسارت وارد شده به فرد خسارت دیده می شود.
 • در پرونده های کیفری دادخواست می تواند در هر برگه ای نوشته شود اما در پرونده های حقوقی، دادگاه دادخواست را قبول نمی کند مگر اینکه در برگه مخصوص دادخواست نوشته شده باشد.
 • در پرونده های حقوقی جلب رضایت طرفین پرونده را خاتمه خواهد داد اما در پرونده های کیفری و در جرایمی که جنبه عمومی دارند، مانند رشوه و قاچاق با جلب رضایت شاکی پرونده بسته نخواهد شد.
 • در پرونده های کیفری طرفین پرونده تحت عنوان “شاکی” و “متهم”  شناخته می شوند اما در پرونده های حقوقی فرد شکایت کننده “خواهان” و  طرف مقابل “خوانده” نامیده می شوند.
 • پرونده های کیفری برای رسیدگی ابتدا به دادسرا ارجاع داده شده و بعد از انجام تحقیقات به دادگاه انتقال داده می شوند اما پرونده های حقوقی مستقیما به دادگاه ارجاع داده می شوند.
 • در پرونده های کیفری وجود وکیل الزامی نیست اما اغلب شکایت ها در پرونده های حقوقی لازم است توسط وکیل دادگستری ارائه شوند.
 • برای خواندن متهم در پرونده های کیفری برای او برگه ی احضاریه و برای خواندن “خوانده” در پرونده های حقوقی، برگه اخطاریه فرستاده می شود.
تفاوت پرونده های کیفری و حقوقی چیست؟
تفاوت پرونده های کیفری و حقوقی چیست؟

از اینکه تا پایان مبحث ما را همراهی کردید، متشکریم…

ما در اینستاگرام

مشاوره رایگان حقوقی

 • 09121304085
 • Afshinzima32501@gmail.com
 • فرشته،خیابان خیام،نبش قرنی،، خیابان سپهبد قرنی
 • روش های همکاری با ما
 • قوانین و مقررات
 • پرونده های جنجالی

گروه وکلای راهیان عدالت آماده ارایه انواع خدمات مشاوره و قبول وکالت در تمامی حوزه ها می باشد. 

ما با سابقه درخشان در این حوزه فعالیت میکنیم و معتقدیم حق گرفتنیست!

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید