وکیل ملکی در کرج

وکیل ملکی در کرج

در این زمینه نیازمند مشاوره هستید؟

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:

نام شما

شماره تماس شما

با ما ، از آنچه که فکر میکنید به شما نزدیکتر است

امروز با شما هستیم تا به بررسی موضوع وکیل ملکی در کرج و وظایف و ویژگی های آن بپردازیم. تعیین شخصی در جهت رسیدگی به اموال غیر منقول و امورات مربوط به آن را وکالت ملکی می گویند. اما وکیل ملکی چه امورات و مشکلاتی را برای موکل خود حل می کند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید و در این مقاله پاسخ سوالات خود را دریافت کنید.

وکیل ملکی در کرج
وکیل ملکی در کرج

مطالبی که در این مقاله می خوانید:

– وکیل ملکی چه کسی است؟

-اموال منقول مشخصا به چند دسته تقسیم خواهند شد؟ آیا این اموال قابل انتقال هستند؟

– آثار تقسیم اموال به منقول و غیر منقول چه آثاری دارند؟

– فردی که خود را وکیل ملکی معرفی می کند باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

– به چه علت مراجعه به وکیل ملکی اهمیت دارد؟

– حیطه کاری و حوزه رفتاری وکیل ملکی تا چه حدی مشخص شده است؟

– مهم ترین دعاوی ملکی به چه صورت هستند؟

– نحوه تنظیم الزام فروشنده به سند رسمی توسط خریدار چگونه صورت می پذیرد؟

– فرد خریدار چگونه توانایی تبدیل الزام به تحویل مبیع یا تسلیم مبیع در دادگاه را کسب می کند؟

– آیا می توان مال مشاع (در مالی که در مالکیت چند نفر باشد) را بدون رضایت مالکین به فروش رساند؟

– چه راه کارهایی برای تخلیه ملکی که مستاجر آن را غیر قانونی تصرف نموده، وجود دارد؟

– وکیل ملکی چه نقشی در دعاوی سرقفلی و حق کسب و پیشه می تواند داشته باشد؟

– امکان خلع ید از ملک مشاعی ممکن است؟

– چگونه می توان طرح دعوای رفع تصرف عدوانی به ثمر رساند؟

– چه تفاوت هایی میان دعوای تصرف عدوانی و خلع ید وجود دارد؟

– آیا می توان دعوای تصرف عدوانی و خلع ید را با هم مقایسه کرد؟

 

وکیل ملکی فردی است که توانایی وکالت و بر عهده گرفتن امورات مربوط به اموال غیر منقول را هم از نظر حقوقی و هم کیفری بر عهده دارد. به بیان درگیر شخص مذکور در دعاوی اموراتی که موضوع آن ها اموال و دارایی های غیر منقول می باشد تخصص و تحصل دارد.

در برخی موارد امورات ملکی و موضوعات پرونده های ملکی دارای پیچیدگی های سخت و دشواری خواهند بود که باز کردن گره مشکلات تنها به دست کسانی ممکن خواهد بود که دارای تخصص، دانش، تجربه و علم وکالت و حقوق باشد.

وکالت علمی است که در تمامی نقاط دنیا دارای باید ها و نباید های خاصی می باشند و این هنجار های عرفی، اجتماعی، قانونی و حقوقی بر اساس قانون اساسی آن کشور قابل اجرا هستد. پس شخصی که وکالت ملکی را بر عهده می گیرد باید از دانش و تجربه خاصی در این باره برخوردار باشد. در ادامه توضیحات بیشتری در رابطه با وکیل ملکی و خصوصیات و ویژگی های مربوطه خواهیم داد. تا انتهای مقاله با ما باشد.

 

وکیل ملکی چه کسی است؟

همانطور که توضیح داده شد وکیل یا دعاوی ملکی شخصی است که در امورات قانونی مربوط به اموال غیر منقول تخصص و تجربه دارد. اجازه دهید کمی تخصصی تر در این باره توضیح داده شود، به بیان قانونی تر وکیل ملکی فردی است که در دعاوی ملکی تخصص دارد.

شاید برایتان سوال پیش آید که دعاوی ملکی به چه معناست؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که دعاوی ملکی شامل مجموعه ای از دعاوی می باشد که بیانگر هرگونه رابطه مستقیم میان افراد (موکلان) و اموال غیر منقول می باشد.

همانطور که می دانید اموال غیر منقول شامل اموال و دارایی هایی هستند که امکان انتقال و جابجایی آنها به مکان هایی دیگر وجود ندارد البته در تمامی امورات قضایی استثنایی وجود دارد که در ادامه در این رابطه توضیحاتی ارائه خواهد شد.

وکیل ملکی چه کسی است؟
وکیل ملکی چه کسی است؟

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

اموال منقول مشخصا به چند دسته تقسیم خواهند شد؟ آیا این اموال قابل انتقال هستند؟

همانطور که گفته شد اموال غیر منقول را نمی توان به مکانی دیگر انتقال داد. در این بخش قصد داریم به توضیح و تقسیم بندی های اموال غیر منقول بپردازیم. در یک دسته بندی کلی می توان اموال غیر منقول را به شرح زیر توضیح داد:

-اموالی غیر منقولی که منحصرا در حیطه زمین و املاک خلاصه می شوند. مانند: زمین های خارج از شهر، املاک تجاری و…

اموال منقول مشخصا به چند دسته تقسیم خواهند شد؟ آیا این اموال قابل انتقال هستند؟
اموال منقول مشخصا به چند دسته تقسیم خواهند شد؟ آیا این اموال قابل انتقال هستند؟

-اموال غیر منقولی که شامل دارایی های وابسته و در حیطه اختیارات انسانی می باشند. به عنوان مثال مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز اماکن و یا محصولاتی که در تزیینات ثابت ساختمان نصب و غیر قابل جداسازی هستند.

– اموالی که بر حسب  تعریفات اموال غیر منقول ذکر می شوند.

– اموالی که تابع و در حوزه شرایط اموال غیر منقول قرار دارند.

اما با توجه به استثناهای قانونی در برخی موارد امکان انتقال اموال غیر منقول وجود دارد و به این صورت رخ خواهد داد” چنانچه مال غیر منقول قابل انتقال باشد و در صورت نقل وانتقال آن باعث خرابی و عین و یا محل قرار گیری آن  شود باید این اقدامات به صلاح دید قانونگذار مجدد در جایی دیگر به نام اموال غیر منقول ثبت گردد.”

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

آثار تقسیم اموال به منقول و غیر منقول چه آثاری دارند؟

آنچه در قانون گذاری های ملکی بسیار مورد اهمیت و بحث است، تشخیص اموال منقول و غیر منقول از یکدیگر است و آثار مهمی به جا می گذارند که در ادامه مهم ترین آن ها به اختصار توضیح خواهیم داد:

* اتباع غیر ایرانی قادر به مالکیت اموال غیر منقول در ایران را ندارند. تنها استثنایی که در این مورد قائل شده، اعطای حق مالکیت به خارجی ها تنها به شرط سکونت و یا صنعت  امکان پذیر است. این محدودیت ها برای اموال منقول وجود ندارد.

* در مورد نقل و انقال اموال غیر منقول به غیر نیز برخلاف اموال منقول محدودیت هایی وجود دارد به این صورت که در این گونه معاملات پس از انتقال اموال غیر منقول حتما و به تاکید حتما باید سند میان فروشنده و خریدار تنظیم شود. اما نکته ای که قابل ذکر است، اموال غیر منقولی که به افراد زیر سن قانونی تعلق دارد قابل فروش توسط قیم نیست مگر به اجازه دادستان.

آثار تقسیم اموال به منقول و غیر منقول چه آثاری دارند؟
آثار تقسیم اموال به منقول و غیر منقول چه آثاری دارند؟

* جهت بهره گیری از حق شفعه تنها می توان از اموال غیر منقول استفاده کرد و در غیر این صورت ممکن پذیر نیست.

* دادگاهی برای رسیدگی به دعاوی غیر منقول صالح و قابل قبول است که مال غیر منقول در حوزه و حیطه مختص به آن باشد. این در حالی است که برای رسیدگی به سایر دعاوی، دعوا باید در دادگاه محل خواسته شده برگزار شود.

* دیگر مشخصه ای که تنها مربوط به امال غیر منقول می باشد حق ارتفاق است.

*بر اساس بند یک ماده دو قانون تجارت فردی که به خرید و فروش و معاملات اموال منقول بپردازد هرچند صاحب سود فراوان شود، به هیچ عنوان به نام تاجر شناخته نمی شود.

*نحوه تقسیم اموال غیر منقول و منقول به عنوان ارث به همسر متفاوت است. سهم زن از اموال غیر منقول بسیار محدود می باشد. به بیان دیگر حق زن از اموالی همانند زمین و عرصه بی بهره و محروم است و عین ابنیه و اشجارنیز در مالکیت زن قرار نمی گیرد و باید حق وقیمت ثمن یا ربع اعیان اشجار را از وراث درخواست کند

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

فردی که خود را وکیل ملکی معرفی می کند باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

شخصی که در جامعه در جایگاه وکیل ملکی قرار می گیرد باید دارای برخی ویژگی های خاص و منحصر باشد و در این بخش قصد داریم برخی از ویژگی های یا به عبارت دیگر مهم ترین ویژگی های یک وکیل ملکی را رائه دهیم.

*همانطور که گفته شد وکیل ملکی باید دارای تخصص و تجربه کاوی در رابطه با شغل و حرفه خود باشد. به عبارت دیگر تجربه یکی از مهمترین ویژگی های یک وکیل ملکی به شمار می رود

زیرا تجربه یک وکیل در شغل و پیچیدگی های پرونده های هرچند دشوار می تواند درصد موفقیت موکل را بالا ببرد و به این ترتیب وکیل را به شهرت و موفقت بیشتری برساند. توجه داشته باشید که تجربه و تخصص وکیل ملکی بر حسب تعداد پرونده هایی که به او اعطا شده محاسبه نخواهد شد بلکه درصد موفقیت او در تمامی دعاوی مربوط به اموال غیر منقول مورد توجه قرار می گیرد.

فردی که خود را وکیل ملکی معرفی می کند باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟
فردی که خود را وکیل ملکی معرفی می کند باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

*دیگر ویژگی مورد بررسی وکیل ملکی را می توان بر حسب دانش و تسلط مورد بحث قرار داد. منظور از تسلط و دانش میزان قدرت وکیل در زمینه های حقوقی، کیفری و ثبتی در ارتباط با اموال غیر منقول می باشد. شخصی می تواند خود را به عنوان یک وکیل ملکی با تجربه و موفق معرفی کند که به تمامی قواعد قانونی مورد دعوا، روش های مورد نظر در دادگاه و کلیه نظرات اساتید مشهور و به نام این حرفه آشنایی کامل داشته باشد.

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

حیطه کاری و حوزه رفتاری وکیل ملکی تا چه حدی مشخص شده است؟

در تعریف و توضیح این سوال می توان این گونه توضیح داد که وکیل ملکی برخی وظایف منحصر را بر عهده دارد که برای موفقیت باید به نحوه احسنت آن ها را انجام دهد از جمله این وظایف می توان به تصرف عدوانی، افراز ملک،مطالبه التزام قراردادی،الزام به تحویل مبیع، خلع ید، الزام به اخذ پایان کار و دیگر امورات دعاوی اشاره کرد. البته لازم به ذکر ایت که این تنها بخشی از وظایف وکیل ملکی می باشد. همچنین وکیل ملکی باید برای قانونی کردن اموال غیر منقول حتما باید درصدد تنظیم سند قانونی برآید و به این صورت خرید و فروش را به ثبت و تایید قانون برساند.

تقسیم بندی ملک مشاع به صورت عادلانه و کاملا قانونی به علاوه رسیدگی به برخی مزاحمت های ملکی و تلاش در جهت رفع آن ها، ممکن است این مزاحمت توسط مستاجر صورت پذیرد و قصد تخلیه را نداشته باشد. در این حالت وکیل ملکی موظف می باشد بر حسب قانون ۵۶ و ۷۶ ملک استیجاری را طی روال قانونی تخلیه و معامله را فسخ کند همچنین در صدد تعدیل اجاره بها و مطالبه وجه التزام قراردادی برآید.

حیطه کاری و حوزه رفتاری وکیل ملکی تا چه حدی مشخص شده است؟
حیطه کاری و حوزه رفتاری وکیل ملکی تا چه حدی مشخص شده است؟

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

به چه علت مراجعه به وکیل ملکی اهمیت دارد؟

با توجه به وجود سود و زیان در بسیاری از معاملات، تقسیم سود ممکن است به صورت عادلانه تقسیم نشود. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است مکانیزم طرح دعوا استفاده کرد. این روش به صورت کاملا منطقی باید صورت پذیرد. در این رابطه به توضیح اهمیت وجود وکیل ملکی می پردازیم.

آنچه در زمان دادرسی باید مورد بحث قرار گیرد و بسیار مهم است، نحوه طرح دعوا و چگونگی انجام آن است و در نتیجه ی وکالت می تواند تاثیر مستقیم دادشته باد. برای اینکه دعوا در روند و روال انجام خود دچار مشکلات ناخواسته و ناشی از بی تجربگی نباشد لازم است که موضوعات و دعاوی ملکی ، را فردی رهبری  کند که متخصص این امر است. وقتی شخصی ملک دیگری را تصرف می کند این وکیل ملکی متخصص است که باید تشخیص دهد که دعوای حقوقی تصرف عدوانی را مطرح کند یا کیفری.

آنچه وجه تمایز بین وکلای ملکی با هم می شود. میزان تجربه و تخصص در انجام برخی امور و یا حل برخی مسائل باشد. تنها یک وکیل ملکی خوب می تواند تمامی مسیر ها را بدون طی کردن ودر خیالت خود تجسم کند و انتهای قضیه را متوجه شود.

به چه علت مراجعه به وکیل ملکی اهمیت دارد؟
به چه علت مراجعه به وکیل ملکی اهمیت دارد؟

مهم ترین دعاوی ملکی به چه صورت هستند؟

بخش عظیمی از سرمایه مرد کشورمان در املاک و زمین های منقول و غیر منقول خلاصه می شود. در حالی که خرید و فروش مسکن یکی از دغدغه های هر روزه مرد است این موضوع در کشور های پیش رفته چندان اهمیت خاصی ندارد. حال با توجه به توضیحات بیان شده تصور کنید پس از طی کردن مراحل طولانی و اغلب مشکل و صاحب ملک شدن، مشکلاتی با ستاجر و یا شخص فروشنده ایجاد شود در این مرحله بدون ایجاد مشکلات بیشتر بهتر است کار را به کاردان بسپارید. وکیل ملکی شخصی است که میتواند به روش های قانونی مشکل شما را حل کند.

آنچه در این بخش ممکن است سوالی شود این است که آیا یک وکیل ملکی خوب به دعاوی مربوطه آشنایی کامل دارد؟ این دعاوی به چه صورت هستند؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که با توجه به ویژگی های ذکر شده در رابطه با وکیل ملکی، آشنایی با دعاوی مربوطه و داشتن تجربه و تخصص می تواند راه به موفقیت و شهرت را برای وکیل ملکی فراهم کند.

– نحوه تنظیم الزام فروشنده به سند رسمی توسط خریدار چگونه صورت می پذیرد؟

– فرد خریدار چگونه توانایی تبدیل الزام به تحویل مبیع یا تسلیم مبیع در دادگاه را کسب می کند؟

– آیا می توان مال مشاع (در مالی که در مالکیت چند نفر باشد) را بدون رضایت مالکین به فروش رساند؟

– چه راه کارهایی برای تخلیه ملکی که مستاجر آن را غیر قانونی تصرف نموده، وجود دارد؟

– وکیل ملکی چه نقشی در دعاوی سرقفلی می تواند داشته باشد؟

– امکان خلع ید از ملک مشاعی ممکن است؟

در این بخش قصد داریم مهم ترین دعاوی که یک وکیل خوب باید به آنها تسلط داشته باشد را توضیح دهیم، برای آشنایی بیشتر با مفاهیم بیان شده با ما همراه باشید.

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

نحوه تنظیم الزام فروشنده به سند رسمی توسط خریدار چگونه صورت می پذیرد؟

با توجه به تجربیات وکلا می توان دعوای الزام به تنظیم سند را به عنوان یکی از مهم ترین  اتفاق ترین دعاوی مربوط به دادگاه ها عنوان کرد. به زبان ساده تر در هنگام خرید و فروش ملکی آنچه به عنوان اصلی می توان معرفی کرد عدم حضور فروشند در دفترخانه  برای انتقال و تنظیم قانونی سند می باشد.

این مشکل اغلب زمانی رخ می دهد که فروشنده حتی با وجود دریافت وجه ملک معامله شده به دلایل مختلف مثل بالا رفتن ارزش و بهای ملک پس از فروش و یا ناتوانی در تسویه بدهی های مالی بانک و … از انتقال سند به خریدار خودداری می کند.

در این مرحله خریدار می تواند در روز مقرر برای تنظیم سند به دفترخانه مراجعه کرده و با پرداخت باقی مانده حق معامله از سردفتر تقاضا کند که به نفع او و با توجه به عدم حضور فروشنده گواهی غیبت صدور کند.خریدار با در دست داشتن گواهی و داشتن مبایعه نامه می تواند برای دعوای الزام به تنظیم سند رسمی اقدام نماید.

در برخی موارد مشکل به سادگی حل نخواهد شد. ممکن است ملک خریداری شده در رهن و اجاره شخص ثالث باشد و یا فروشنده پیش از انتقال سند فوت شود و … برای حل این مشکلات خریدار می تواند به وکیل ملکی مراجعه کند. وکیل ملکی نیز با توجه به تجربه و دانش لازم در این باره می تواند به خوبی خریدار را راهنمایی و راه گشای مشکل او باشد.

نحوه تنظیم الزام فروشنده به سند رسمی توسط خریدار چگونه صورت می پذیرد؟
نحوه تنظیم الزام فروشنده به سند رسمی توسط خریدار چگونه صورت می پذیرد؟

فرد خریدار چگونه توانایی تبدیل الزام به تحویل مبیع یا تسلیم مبیع در دادگاه را کسب می کند؟

یکی دیگر از دعاوی که به کرات میان فروشنده وخریدار رخ می دهد، عدم تسلیم مبیع توسط فروشنده به خریدار است. در این حالت پس از تنظیم مبایعه نامه فروشنده از تحویل و تنظیم سند امتناع می کند. همانطور که در مورد قبل ذکر شد برخی مشکلات مانند بالا رفتن ارزش مبیع و طمع فروشنده باعث به وجود آمدن چنین شرایط خواهد شد. برای رفع این مشکل خریدار می تواند به وکیل ملکی مراجعه کرده و امورات مربوطه را به وی بسپارد. وکیل ملکی با استناد به قانون طرح دعوی الزام به تحویل مبیع را بیان کرده و مورد مبیع را تویل بگیرد.

در این مبحث آنچه بسیار مهم و قابل توجه است، تحویل فرع بر تنظیم سند است. اجازه دهید به زبان  ساده تر توضیح دهیم. چنانچه فروشنده پس از تنظیم مبایعه نامه اعلام به عدم دسترسی به سند ملک مورد معامله کند باید قبل از الزام فروشنده به تحویل برای گرفتن سند اقدام نماید در غیر این صورت مال بدون سند رسمی رد خواهد شد.

فرد خریدار چگونه توانایی تبدیل الزام به تحویل مبیع یا تسلیم مبیع در دادگاه را کسب می کند؟
فرد خریدار چگونه توانایی تبدیل الزام به تحویل مبیع یا تسلیم مبیع در دادگاه را کسب می کند؟

آیا می توان مال مشاع (در مالی که در مالکیت چند نفر باشد) را بدون رضایت مالکین به فروش رساند؟

همانطور که می دانید مشاع به معنای مالکیت چیزی تحت تملک دو یا چند نفر که به صورت کاملا مشترک در تمامی جزییات کل ملک سهیم هستند.به عنوان مثال می توان ارث را نام برد. ارثیه به صورت کاملا مشترک میان وراث تقسیم خواهد شد. تصور کنید که شرکا برای مالکیت به تفاهم نرسیده و تقاضای فروش مبیع را داشته باشند. در این حالت می توانند دادخواست خود را تنظیم و به دادگستری مراجعه کند.

ملک مذکور باید ابتدا روال قانونی را طی کرده به این صورت که ابتدا باید به تایید اداره ثبت احوال برسد، چنانچه ملک مورد نظر غیر قابل افراز مشخص شود بر طبق ماده ۴ قانون افراز و فروش املاک مشاع، به درخواست هر یک از شرکا و با تنظیم دادخواست به واسطه وکیل ملکی  به دستور دادگاه ملک به فروش می رسد.

چنانچه شرایط گفته صحیح و به تایید قانون و دادگاه باشد ملک مذکور به دادخواست شرکا قابل فروش و انتقال است. یه این است که هر یک از مالکین ملک مشاع ابتدا باید به اداره ثبت اسناد و املاک منطقه مراجعه و درخواست افراز ملک مشاع را بنماید و متعاقب خواسته خواهان، اداره ثبت ابتدا باید بررسی نماید که آیا ملک قابل افراز است یا خیر، پس از فروش ملک مور نظر، پس از کسر کارمزد و هزینه های اجرای سهم هریک از شرکا تقسیم خواهد شد.

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

چه راه کارهایی برای تخلیه ملکی که مستاجر آن را غیر قانونی تصرف نموده، وجود دارد؟

کمی خرید و فروش را کنار بگذارید، یکی دیگر از مهمترین مشکلات املاک مسکونی عدم تخلیه ملک مورد اجاره توسط مستاجر می باشد به علاوه از پرداخت اجاره بها نیز ممانعت می کند در این حالت موجر می تواند پس از گذشت سه ماه ازعدم پرداخت اجاره بها و تخلیه ملک، حکم تخلیه مستاجر را دریافت نماید.

چنان چه مستاجر پس از اتمام تاریخ قرار داد قصد تخلیه را نداشته باشد، موجر می تواند به نزدیک ترین شورای حل اختلاف مراجعه نماید و پس از  انجام این روال و داشتن دو شاهد حکم تخلیه صادر خواهد شد.

البته به یاد داشته باشید که حکم تخلیه در صورتی صادر خواهد شد که مالک مبلع درج شده در قرار داد را به صندق دادگستری تحویل دهند. البته  به سادگی گفتار، قابل عمل نخواهد بود. در برخی موارد که به پرونه هایی با پیچیدگی خاص مخصوصا زمانی که به ماده ۵۶ قانون مربوط باشد، بی شک به حضور یک وکیل ملکی نیازمند هستید زیرا پرونده ها برحسب ماده۵۶ دارای پیچیدگی های خاص خود هستند.

در اغلب موارد اجاره نامه ها در صورت تعویـق پرداخت اجاره از طرف مستأجر برای مالـک حق فسـخ اجاره نـامه پیش بینی میشود که مالک می تواند یا وکیل ملکی برای فسخ اجاره نامه و تخلیه مستأجر به مرجع قضائی مراجعه نماید.

چه راه کارهایی برای تخلیه ملکی که مستاجر آن را غیر قانونی تصرف نموده، وجود دارد؟
چه راه کارهایی برای تخلیه ملکی که مستاجر آن را غیر قانونی تصرف نموده، وجود دارد؟

 وکیل ملکی چه نقشی در دعاوی سرقفلی و حق کسب و پیشه می تواند داشته باشد؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا با واژه سر قفلی آشنا شوید. سرقفلی به عنوان بهایی برای استفاده از منافع مورد نظر در یک مجتمع تجاری و … در نظر گرفته خواهد شد. با وجود پرداخت تمامی مبالغ به یاد داشته باشید که موجر واقعی فرد مالک آن است و تا موعد مقرر مکان در اختیار مستاجر قرار میگیرد. به زبان ساده تر فردی برای استفاده از امتیازات مکانی حال تجاری یا مسکونی مبلغی را به عنوان سرقفلی پرداخت می کند.

برای رسیدگی به امورات مربوط به سرقفلی ملکی و دعاوی مربوط به آن بهتر است به دادگاه عمومی حقوقی مراجعه کرد. پس از آشنایی با مفهوم سرقفلی بهتر است به نقش وکیل ملکی در رسیدگی به امورات بپردازیم. در ادامه قصد داریم برخی از دعاوی سرقفلی و اهمیت وکیل ملکی در این مبحث به اختصار بیان کنیم.

– رسیدگی وکیل ملکی به درخواست و مطالبه سرقفلی به علاوه اختیارات شغلی

– تخلیه‌‌ی اماکن تجاری در موارد تجویز قانون

– دعاوی مربوط به قانون انتقال بها به دیگری

– تعدیل اجاره واحد تجاری

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

امکان خلع ید از ملک مشاعی ممکن است؟

تصور کنید ملکی بدون رضایت مالک به تصرف شخص دیگری در آمده باشد و مالک مایل به ادامه این کار نباشد. عدوانی بودن تصرف شرط ضروری تحقق غصب است. خواهان باید سریعا مدارک مربوط به مالکیت، تصرف غاصبانه را با استناد به دلایل منطقی اثبات نماید که دادگاه در این صورت پس از رسیدگی به دلایل مالکیت و استعلام از مراجع ثبتی و مشخص شدن شرایط دعوی در ماهیت موضوع حکم خلع ید را صادر می نماید.

در این حالت مالک تصرفی در مال خود ندارد و همانطور که ذکر شد حق و حقوق ملک مذکور از حیطه اختیاری مالک خارج شده است و هیچ دخل و تصرفی در آن ندارد. در شرایط مذکور بهتر است بدون معطلی مدارک خود را به وکیل ملکی تسلیم نمایید چرا که در این مواقع مالک خلع ید محسوب می شود. دادگاه صالح به رسیدگی به دعوای خلع ید مطابق ماده ۱۲ قانون آیین دادرسی مدنی مصوب ۱۳۷۹ در دادگاهی است که مال غیر منقول در حوزه واقع شده است.

به عنوان مثال مستاجری که پس از اتمام قرارداد بدون تمدید تاریخ قرار دار و به دلخواه خود در خانه باقی بماند، سوالی که پیش می آید این است” مالک یا موجر برای این مشکل چه راه کاری دارند؟” در پاسخ به این سوال باید گفت مالک باید برای حل مشکل خود از یک وکیل ملکی کمک بگیرد، وکیل ملکی با توجه به تجربیات خود می تواند از طرح خلع ید استفاده کرده و درخواست اخراج مستاجر از ملک مذکور را به دادگاه تسلیم نماید.

امکان خلع ید از ملک مشاعی ممکن است؟
امکان خلع ید از ملک مشاعی ممکن است؟

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

چگونه می توان طرح دعوای رفع تصرف عدوانی به ثمر رساند؟

یکی از موارد غیر قانونی که در حیطه نظارتی اموال و دارایی ها  قرار دارد دعوای تصرف عدوانی می باشد. این بخش از احمیت زیادی برخوردار می باشد. این طرح در سال ۷۹ برطیق ماده ۱۵۸ قانون آسسن دادرسی مدنی تصویب شد. به زبان ساده تر توضیح خواهیم داد ”  دعوای تصرف عدوانی به معنی شکایت مالک از شخص دیگر که ملک او را بدون اجازه و در نظر گرفتن عدم رضایت او تصرف نموده است و به قصد تصرف کلی مال، غصب کرده است.

در دعوای تصرف عدوانی ادعای ذی حقی خواهان مبنی بر استفاده عملی و یا در اختیار داشتن مال مورد نظر می باشد در حقیقت قانونگذار به متصرف قبلی مال غیر منقول که ملک عدواناٌ از تصرف وی خارج شده حق داده است که بدون نیاز به ارائه دلیل مالکیت به صرف اثبات تصرف قبلی خود تحت شرایطی از دادگاه حکم به رفع تصرف متصرف فعلی را بگیرد

پس مدعی در اینجا فقط به تصرفات سابقش استناد می نماید و به حق مالکیت خود نسبت به ملک که ممکن است داشته یا نداشته باشد استناد نمی کند. دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای تصرف عدوانی دادگاهی است که مال غیر منقول در حوزه آن واقع است

چگونه می توان طرح دعوای رفع تصرف عدوانی به ثمر رساند؟
چگونه می توان طرح دعوای رفع تصرف عدوانی به ثمر رساند؟

چه تفاوت هایی میان دعوای تصرف عدوانی و خلع ید وجود دارد؟

در مقایسه این دو مقوله موارد بسیاری وجود دارد که در این بخش سعی داریم برخی از آن ها را توضیح دهیم. در بخش ابتدایی یعنی در دعوای تخلیه ید، مالک به خواست خود ملک را با هر نامی در اختیار افرادی به عنوان مستاجز قرار داده است به زبان ساده تر هر دو بر سر موضوعی به توافق رسیده و بین آن دو قرار داد ملموس و موجود است این در صورتی است که در تصرف عدوانی، مال مورد نظر به شکلی به تصرف فرد خواهنده شه به دادگاه و بدون در نظر گرفتن مالک صورت پذیرفته است.

در این حالت مالک با اراثه مدارک به وکیل ملکی مربوطه توانایی بازپس گیری ملک غصب شده را کسب خواهد کرد. به یاد داشته باشید افرادی که با مشکلات عنوان شده و سایر موارد دیگر روبه رو هستند می تئانند با مراجعه به یک وکیل ملکی توانا به سادگی در صدد رفع مشکلات خود برآیند.

شما در حال مطالعه مقاله وکیل ملکی در کرج هستید

آیا می توان دعوای تصرف عدوانی و خلع ید را با هم مقایسه کرد؟

پس از عنوان کردن مطالب فوق لازم از که این دو دعاوی را نیز با هم مقایسه کنیم. در مورد ابتدایی یعنی دعاوی خلع یدٍ صاحب ملک یا خواهان در دادگاه باید به صورت منطقی و با استناد منطقی دلایل مالکیت خود را عنوان و اثبات کند

این در حال است که در دعوای تصرف عدوانی مالک به علت عدم رضایت خود از تصرف ملک خود توسط شخص خوانده شده و با تئجه به باز پس گیری حق و حقوق خود اقذام می نمایندو توجه داشته باشید که در تمامی مراحل در صورت وجود آگاهی های لازم از تمامی قوانین مربوطه می تواند در کسب موفقیت به افراد کمک کند.برای رسیدن به این امر بهترین گزینه انتخاب وکیل ملکی متخصص و عالم به وکالت ملکی می باشد.

از این که تا انتهای مقاله ما را همراهی فرموده اید نهایت تشکر را داری. امید برآن است که مطالب عنوان شده راه گشای مسائل مربوطه شده باشد.

ما در اینستاگرام

مشاوره رایگان حقوقی

  • 09121304085
  • Afshinzima32501@gmail.com
  • فرشته،خیابان خیام،نبش قرنی،، خیابان سپهبد قرنی
  • روش های همکاری با ما
  • قوانین و مقررات
  • پرونده های جنجالی

گروه وکلای راهیان عدالت آماده ارایه انواع خدمات مشاوره و قبول وکالت در تمامی حوزه ها می باشد. 

ما با سابقه درخشان در این حوزه فعالیت میکنیم و معتقدیم حق گرفتنیست!

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید