جرم خیانت در امانت

جرم خیانت در امانت

در این زمینه نیازمند مشاوره هستید؟

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:

نام شما

شماره تماس شما

با ما ، از آنچه که فکر میکنید به شما نزدیکتر است

جرم خیانت در امانت

جرم خیانت در امانت جرمی می باشد که امروزه شایع شده است و مجازاتی برای آن در نظر گرفته شده است. رد ادامه مقابه به بررسی این جرم می پردازیم.

اگر به دنبال وکیل حقوقی یا وکیل کیفری هستید می توانید با مشاوران ما در تماس باشید .

۰۹۱۲۱۳۰۴۰۸۵

جرم خیانت در امانت

شرایط تشکیل جرم خیانت در امانت

عناصر تشکیل دهنده جرم قانونی و مادی و معنوی می باشند یعنی زا منظر قانون موارد ارتکاب جر ممحقق شده باشد که اصلی ترین مورد آن سپردن و به امات گذاشتن مال از طرف مالک یا متصرف قانونی آن می باشد.

تصاحب کردن مال به این معنی می باشد که با مال برخورد مالکانه نماید مانند این که مال را بفروشد یا به رهن گذاشته شود. وجه حاصل از فروش اموال یا چک به تبع خود مال ، سپرده شده به امین محسوب می گردد و امین باید به مالک مسترد نماید.

در بعضی مواقع اعمالی صورت می گیرد که با خیانت در امانت اشتباه گرفته می شود. مثلا غاصب یا سارق ، مال مسروقه را به شخصی امانت می دهند و امین مال را به صاحب اصلی آن برگرداند خائن نمی باشد.

طبق مواد قانون تجارت اگر دلال برخلاف وظیفه خود نسبت به کسی که به او ماموریت داده شده به نفع طرف مقابل معامله نماید و از طرف مقابل وجهی دریافت کند محکوم به مجازات جرم خیانت در امانت می شود.

برای این که جرم خیانت در امانت تحقق پیدا کند شرایطی لازم است: موضوع جرم باید مال یا وسیله تحصیل مال باشد. مال امانی باید از سوی مالک یا متصرف قانونی به امینی سپرده شود.

هر گاه مال به یکی از طرق قانونی و با شرط استرداد یا به مصرف معین رساندن ، به امین سپرده شده باشد. بین فعل مرتکب و ضرر مالک یا متصرف قانونی آن رابطه علیت برقرار باشد.

جرم خیانت در امانت

مجازات خیانت در امانت

وقتی جرم خیانت در امانت صورت می گیرد که فرقی ندارد مال امانی برای انجام کاری باشد یا برای انجام دادن یک کار به امانت داده شده است و فرقی ندارد که بابت اک کار اجرتی پرداخت شده باشد.

اگر مال امانی مثلا چک در موقع مطالبه صاحب مال مسترد نشود و یا امانت دار آن را به ضرر مالک استعمال ، تصاحب ، تلف و یا مفقود کند به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد.

بر اساس قانون مجازات اسلامی ماده ۶۷۴ مجازات جرم خیانت در امانت هر گاه اموال منقول یا اموال غیر منقول یا نوشته هایی مانند سفته و چک و نظایر آن به عنوان اجاره یا امانت به کسی داده شود و به مصرف معینی برسد و به آن ضرر برساند به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال محکوم خواهد شد.

یکی از اموری که جهت موفقیت در پرونده های کیفری بسیار مهم و حیاتی است مشاوره کیفری با وکیل کیفری مناسب قبل از هر اقدامی می باشد.

این مشاوره ، مشاوره کیفری نام دارد که در آن وکیل مشاوره کیفری باید به اصول کلی کیفری و قوانین و قواعد کیفری آشنایی داشته باشد و بتواند راهکارهای مناسب با موضوع مطرح شده را برای شما و دادگاه عنوان کند و با بهره گیری از تجارب خود به ارباب رجوع کمک کند.

مشاوره کیفری امری کاملاً تخصصی و ماهرانه است که عدم علم و آگاهی از ابعاد آن و ارائه مشاوره بدون آگاهی می تواند ضررهای جبران ناپذیری به مشاوره گیرنده وارد نماید.

در محاکم ایران و طبق روالی که مرسوم است پرونده های حقوقی در مدت زمان کوتاهی به نتیجه می رسند. این در حالی است که پرونده های جزایی و کیفری مدت زمان بیش تری را شامل می شوند و فرایند طولانی تری را تا رسیدن به نتیجه نهایی طی می کنند.

وکیل کیفری در اموری که نیاز به اقامه دعاوی کیفری باشد  مانند سرقت ، خیانت در امانت ، کلاهبرداری ، انتقال مال غیر، جعل ، استفاده از سند مجعول و … است به فعالیت می پردازد و به شما کمک خواهد کرد.

دعوای کیفری مربوط به عملی است که برای مرتکب و مجرم آن ، دادگاه مجازاتی را تعیین می کند ولی برای دعوای حقوقی دادگاه مجازاتی برای فرد درنظرنمی گیرد و فقط مرتکب عمل را به دادن حقوق قانونی دیگران یا انجام تکالیفش ملزم می سازد.

در این مقاله با جرم خیانت در امانت آشنا شدیم. شما برای مشاوره کیفری خود در هر زمینه ای می توانید به سایت معتبر راهیان عدالت مراجعه کنید.

این سایت با دارا بودن انواع وکیل خصوصا وکیل کیفری برای جرم خیانت در امانت می تواند به شما در این زمینه مشاوره آنلاین و رایگان بدهد. این موسسه قبل از قبول وکالت به شما مشاوره رایگان می دهد و شما می توانید از طریق فضای مجازی با این موسسه در ارتباط باشید برای مشاوره در این زمینه می توانید با این شماره ها تماس حاصل نمائید.

۰۹۱۲۱۳۰۴۰۸۵ – ۰۲۱۲۲۱۱۲۲۳۰

 

 

ما در اینستاگرام

مشاوره رایگان حقوقی

  • 09121304085
  • Afshinzima32501@gmail.com
  • فرشته،خیابان خیام،نبش قرنی،، خیابان سپهبد قرنی
  • روش های همکاری با ما
  • قوانین و مقررات
  • پرونده های جنجالی

گروه وکلای راهیان عدالت آماده ارایه انواع خدمات مشاوره و قبول وکالت در تمامی حوزه ها می باشد. 

ما با سابقه درخشان در این حوزه فعالیت میکنیم و معتقدیم حق گرفتنیست!

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید