جرم کلاهبرداری

در این زمینه نیازمند مشاوره هستید؟

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:

نام شما

شماره تماس شما

با ما ، از آنچه که فکر میکنید به شما نزدیکتر است

جرم کلاهبرداری

 

تعریف حقوقی جرم کلاهبرداری :

کلاهبرداری عبارت است از تحصیل مال دیگری با توسل به وسایل متقلبانه ( کلاهبرداری تام ) بدین ترتیب فریب دیگری برای آماده کردن او به ازدواج و یا تشویق و ترغیب مشتری به انجام معامله کلاهبرداری نیست. شروع به کلاهبرداری عبارت است از توسل به وسایل متقلبانه برای بردن مال دیگری.

عنصر مادی جرم کلاهبرداری :

اول : به کار بردن وسایل متقلبانه

۱ – دروغ و وسایل تقلبی و فریب از راه حیله و تقلب : کلاهبرداری همیشه همراه با دروغ است ولی دروغ وقتی موجب تحقق جرم کلاهبرداری است که به یکی از صور جعل اسم و عنوان و سمت عرضه شود و یا همراه با عملیات متقلبانه به کار برده شود. در سایر موارد دروغ در تحقق جرم کلاهبرداری بی تاثیر است به کار گرفتن وسایل متقلبانه باید در جهت تحصیل مال غیر و علت غایی و منحصر به فرد آن می باشد.همچنین اقدامات متقلبانه باید مقدم بر تحصیل مال و پیش از آن صورت گیرد.

۲ – اختیار اسم و عنوان و یا سمت معجول : اختیار اسم معجول عبارت است از معرفی و شناساندن خود با نامی غیر واقعی. سوء استفاده از عنوان معجول به صورت معرفی خویش تحت عنوان و سمت رسمی و قانونی و یا درجه و مقامی است که شرایط استفاده از آنها مستلزم رعایت ظوابطی است.

۳ – انواع عملیات متقلبانی : انواع عملیات متقلبانه مورد نظر قانون گذار به شرح زیر می باشد : اولا : مغرور کردن مردم به وجود شرکت ها یا تجارتخانه ها و یا کارخانه ها و موسسات موهوم.

ثانیا : مغرور کردن مردم به به داشتن اختیارات واهی

ثالثا : امیدوار ساختن مردم به امور غیر واقع و یا ترساندن مردم از حوادث و پیش آمد های غیر واقع

دوم : تحصیل وجوه یا اموال یا اسناد و امثال آنها : ماده ۱ قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری صراحتا به تحصیل وجوه یا اموال یا اسناد  یا حوالجات یا قبوض یا مفاصا حساب و امثال آنها اشاره نموه و تحت شرایطی بدست آوردن نامشروع آنها را کلاهبرداری می داند. چیزی که به وسیله کلاهبردار تحصیل می شود می بایست مالیت داشته و دارای ارزش مادی باشد. موضوع کلاهبرداری می تواند مال غیر منقول باشد.

سوم : اضرار به غیر : کلاهبرداری جرم مرکب و آنی است و در نتیجه توسط به وسایل متقلبانه باید ضررو زیانی به شخص فریب خورده وارد شده باشد.

ب : عنصر معنوی جرم کلاهبرداری :

کلاهبرداری از جرایم عمدی است و علاوه بر عمد عام در ارتکاب عمل متقلبانه ، قصد خاص بودن مال غیر هم باید وجود داشته باشد. بنابراین اگر توسط وسایل تقلبی به قصد گرفتار کردن رقیب در معاملات موهوم و ورشکسته کردن او باشد عمل کلاهبرداری نیست. اگر کسیی واقعا به داشتن اعتبار است و یا اختیارات مورد ادعای خود معتقد باشد و یا نسبت به امور موهوم مرتکب اشتباه شده و آن ها را واقعی دانسته باشد و قصد مجرمانه در رفتار منتفی باشد جرم کلاهبرداری محقق نمیشود. شعبه دیوان عالی کشور در یک رای قدیمی اعلام می دارد : سوء نیت نخستین رکن و اولین عنصر تشکیل دهنده بزه کلاهبرداریست و بدون آن احراز نمی شود.

ج : عنصر قانونی جرم کلاهبرداری :

مقررات قانونی کلاهبرداری و قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء و اختلاس و کلاهبرداری مصوب ۲۸/۶/۱۳۶۴ و تادییه ۱۸/۱۰/۶۷ مجمع تشخیص مصلحت نظام اسلامی است که به موجب آن مجازات کلاهبرداری حبس از یک تا هفت سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که کلاهبردار اخذ کرده به علاوه بر رد اصل مال به صاحبش می باشد. برای مرتکب ، وقتی بر خلاف واقع عنوان یا سمت ماموریت از طرف سازمانها و موسسات دولتی اختبار نموده یا اینکه جرم با استفاده از تبلیغ عامه صورت گرفته باشد یا مرتکب از کارکنان دولت باشد کیفر حبس از ۲ سال تا ۱۰ سال و پرداخت جزای نقدی معادل مالی که کلاهبردار اخذ کرده علاوه برر رد اصل مال به صاحبش می باشد. انفصال ابد از خدمات عمومی دولتی برای کارمند نیز پیش بینی شده است. کیفیات مخففه تا حداقل مجازات حبس و انفصال از خدمات دولتی است. مجازات شروع به کلاهبرداری حداقل مجازات مقرر است.

ما در اینستاگرام

مشاوره رایگان حقوقی

  • 09121304085
  • Afshinzima32501@gmail.com
  • فرشته،خیابان خیام،نبش قرنی،، خیابان سپهبد قرنی
  • روش های همکاری با ما
  • قوانین و مقررات
  • پرونده های جنجالی

گروه وکلای راهیان عدالت آماده ارایه انواع خدمات مشاوره و قبول وکالت در تمامی حوزه ها می باشد. 

ما با سابقه درخشان در این حوزه فعالیت میکنیم و معتقدیم حق گرفتنیست!

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید