حذف پیش قسط مهریه

حذف پیش قسط مهریه

در این زمینه نیازمند مشاوره هستید؟

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:

نام شما

شماره تماس شما

با ما ، از آنچه که فکر میکنید به شما نزدیکتر است

راهنمای تکمیلی در خصوص حذف پیش قسط مهریه ، پیش قسط های مهریه چگونه تعیین می شود و چه عواملی در مشخص کردن آن دست دارد ؟ هم چنین قوانین جدید در خصوص حذف پیش قسط مهریه چیست ؟ یکی از مهم ترین مسائلی که زوج های جوان از دیر باز بر سر آن اختلاف نظر داشته اند ، مهریه و تعداد سکه ها ، شرایط اخذ و پرداخت آن ها و . . . . بوده است .

حذف پیش قسط مهریه
حذف پیش قسط مهریه

اینکه مهریه چگونه و با توجه به چه معیار هایی تعیین شود ، چه شرایطی برای پرداخت آن در نظر گرفته شود و . . . . از جمله مواردی بوده که صحبت ها و بحث های مختلفی را به خود اختصاص می دهد . ازدواج یک امر الهی است که زوجین با عقد یک پیمان و قرارداد به صورت رسمی یک زندگی جدید را آغاز می کنند .

در قوانین یک مقدار مهریه را به عنوان سرپناه برای زن در نظر گرفته است تا در زمان های سختی ، بتواند از آن استفاده کند . اما قوانین بسیاری برای دریافت آن در نطر گرفته شده است که در این مقاله مفصلا به آن پرداخته و شرح خواهیم داد . همراه ما باشید تا انتهای مقاله .

آنچه که در این مقاله بررسی خواهیم کرد ، شرح و بسط پاسخ به سوالات زیر است .

سوالات رایجی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول کرده است را در ابتدای امر بیان کرده و بعد مفصلا با یک دیگر بررسی خواهیم کرد . این سوالات به شرح زیر است :

 • مهریه چیست و چه معیارهایی در تعیین مهریه موثر است ؟
 • چه چیز هایی می تواند به عنوان مهریه تعیین شود ؟
 • قوانین دریافت مهریه توسط زن از شوهر چه می باشد ؟
 • مستحق بودن زن به دریافت مهریه به چه معناست ؟
 • پیش قسط مهریه چیست و چه عواملی مقدار پیش قسط مهریه را تعیین می کند ؟
 • در صورتی که مرد توان پرداخت پیش قسط را نداشت ، چه می توان کرد ؟
 • دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به چه معناست ؟

 • آیا پیش قسط مهریه به معنای همان نوبت اول پرداخت قسط مهریه است ؟
 • آیا می توان پیش قسط مهریه را حذف کرد ؟
 • آیا زوجه می تواند به دادخواست اعسار زوج خود اعتراض وارد کند ؟
 • چه مدت طول می کشد تا دادخواست مهریه ای که زوجه به دادگاه ارائه کرده است به دست زوج برسد ؟
 • مدت زمانی که بعد از صدور حکم مرد ملزم به پرداخت پیش قسط مهریه است چه میزان است ؟

یک زن زمانی که به یک مرد “بله” می گوید با تمام وجود خودش را ، احساسش را ، داراییش را و . . . را در اختیار شوهرش قرار می دهد . در این راستا بر طبق عرف و فرهنگ جامعه مبلغی را به عنوان مهریه و حتی شیربها تعیی و خانواده ی شوهر ملزم به پرداخت آن می شود .

اگر در صورت بروز هر گونه مشکلی زندگی آن ها به انتها رسید و تصمیم بر جدایی شد ، زن هم می تواند مهریه ی خود را ببخشد و به این رابطه پایان دهد و هم می تواند با پیگیری های قضایی و شرکت در جلسات متعدد دادگاه اقدام به دریافت مهریه از شوهر خود کند .

قوانین بسیار زیادی در این راستا وضع شده اند که باعث می شود دریافت مهریه با چالش های مختلفی رو به رو شود . در این مقاله قصد ، بیان تمامی اطلاعات مربوط به این حوزه و شرایط آن هاست . همراه ما باشید با مقاله ی حذف پیش قسط مهریه .

 • مهریه چیست و چه معیار هایی در تعیین آن نقش دارند ؟

مهریه مبلغ یا مقدار معینی طلا ، ملک و هر کالای قیمتی است که از دیر باز بر اساس عوامل مختلفی توسط خانواده ها و خود دختر تعیین می شد . فلسفه ی اساسی که در ماورای دریافت مهریه است وجود یک پشتوانه ی مالی برای زن بوده و اینکه بتواند در مواقع سختی از آن استفاده کند .

در گذشته و فرهنگ های قدیمی اصالت خانواده ها و خاندان ها باعث می شد که مبلغ مهریه زیاد تر شود . اما امروزه معیار ها تحصیلات ، زیبایی ، خانواده و رقابت بین دختران در این راستا باعث شده که بسیاری رقم های بسیار عجیب و نجومی را به عنوان مهریه تعیین کرده و از مرد در خواست کنند .

مهریه بیان گر محبتی است که مرد به همسر خود دارد و در پیوند ازدواج نقشی کاملا فرعی و جانبی را ایفا می کند . چه بسا افراد بسیار زیادی هستند که سال های سال بدون دریاف جزیی از مهریه ی خود به راحتی زندگی کرده و آرامش دارند .

از این رو آن چه که مهم است و نقش اساسی دارد ، عمق رابطه ای است که بین دو فرد برقرار است . مهریه در سال های اخیر نقش یک داد و ستند پیدا کرده و عدم آگاهی لازم در ارتباط با قوانین آن منجر به ایجاد مشکلاتی در روابط زوجین شده است . از این رو در ادامه در ارتباط با انواع مهریه و هم چنین شرایط که مهریه به زن تعلق می گیرد ، خواهیم پرداخت.

مهریه چیست و چه معیار هایی در تعیین آن نقش دارند ؟
مهریه چیست و چه معیار هایی در تعیین آن نقش دارند ؟

نقش مهریه در ازدواج های دائم و موقت

در ازدواج های دائم و موقت ، یکی از مهم ترین تفاوت ها ، نقش مهریه در آن ها ست . زمانی که فرد اقدام به ازدواج موقت می کند ملزم است که مبلغی را به عنوان مهریه برای زوجه ی خود تعیین و پرداخت کند .

اگر مهریه برای ازدواج موقت لحاظ نشد ، این ازدواج صلاحیت نداشته و باطل می شود . اما در ازدواج دائم وجود یا عدم وجود مهریه یکی از فرعیات ازدواج محسوب می شود و نبود آن در باطل شدن یا نشدن ازدواج نقشی نخواهد داشت . به عبارت دیگر در ازدواج دائم فرد می تواند که مهریه ای تعیین و دریافت نکند ولی در ازدواج موقت این امر مجاز نیست .

نقش مهریه در ازدواج های دائم و موقت
نقش مهریه در ازدواج های دائم و موقت

تعیین مهریه معمولا در هنگام عقد و هماهنگ کردن اقدامات قبل از عقد توسط خانواده ها و دو طرف صورت می گیرد . البته کسی که تعیین کننده ی مهریه است باید یک فرد شناخته شده ، عاقل و بالغ باشد و در تعیین آن دچار احساسات و عوامل دیگر نشود .در ازدواج دائم می توان صحبتی از مهریه نکرد و تنها با شرط عدم مهر ، بدون ایجاد هیچ گونه اختلال عقد خود را به ثبت برسانند . دو طرف می توانند با یکدیگر توافق کنند که بعد از خواندن خطبه مهریه را تعیین کنند .

در صورتی که قبل از تعییت مقدار مهریه یکی از آن ها فوت کرد و رابطه ی نزدیکی بین آن ها شکل نگرفته بود ، زن نمی تواند هیچ گونه مهریه ای طلب کند . ولی اگر رابطه ی نزدیکی بین دو طرف برقرار شده باشد و دختر باکرگی خود را از دست داده باشد ، زن مجاز به دریافت مهر المثل است که در ادامه در رابطه با آن توضیح خواهیم داد .

 • چه چیز هایی می تواند به عنوان مهریه تعیین شود ؟

مطابق با قانون مدنی ماده ی ۱۰۷۸ ، مهریه باید جنبه ی مالی داشته باشد و هم چنین بتواند تملیک شود . مرد باید یک مالی را به عنوان مهریه ی همسر خود لحاظ کند که متعلق به خودش باشد . در صورتی که مهریه ی همسر خود را از اموال لفراد دیگر لحاظ کرد ، آن فرد رضایت کال در این خصوص داشته باشد .

مهریه باید در زمان تعیین آن ، موجود باشد و موقوفه نباشد . مهریه باید جنبه ی عقلانی نیز داشته باشد و اگر یک عمل یا کاری نیز تعیین شود که از لحاظ عقلانی قابل قبول و در دسترس باشد مجاز است که به عنوان مهریه تعیین شود .

چه چیز هایی می تواند به عنوان مهریه تعیین شود ؟
چه چیز هایی می تواند به عنوان مهریه تعیین شود ؟
 • قوانین دریافت مهریه توسط زن از شوهر چه می باشد ؟

انواع مدل های مختلف پرداخت مهریه :

مهر المسمی : این نوع مهریه در زمان عقد تعیین و ثبت می شود . مهمر المسمی توسط دو طرف مشخص می شود و یا می تواند توسط نماینده ی عاقل و موجه آن ها نیز مشخص گردد .

مهر المثل : مهر المثل به نوعی از مهریه اطلاق می شود که در صورت وقوع ارتباط ا=نزدیکی بین دو شخص ، به زن تعلق خواهد گرفت . مطابق با قانون مدنی ماده ۱۰۹۱ ، برای تعیین کردن مهر المثل ، ملاک حال زن است از جهت شرافت و آبروی خانوادگی او و سایر صفات دیگر و هم چنین وضعیت او نسبت به اماثل ، اقران و . . . در نظر گرفته خواهد شد .

قوانین دریافت مهریه توسط زن از شوهر چه می باشد ؟
قوانین دریافت مهریه توسط زن از شوهر چه می باشد ؟

به زبان دیگر زن زمانی مستحق به دریافت مهریه می باشد که رابطه ی مشترک با همسرش قبل از تعیین مهریه به طلاق منجر شده باشد و در این راستا رابطه ی نزدیکی نیز صورت گرفته باشد .

مهر المتعه : این نوع مهریه زمانی تعیین می گردد که مرد قبل از برقراری رابطه ی نزدیک با همسرش و هم چنین قبل از مشخص کردن میزان دقیق و رسمی مهریه ، اقدام به جدایی از همسر خود کند . در این شرایط زن می توان مهرالمتعه را دریافت کند . این نوع مهریه بر خلاف مهر امثال ، مطالبق با دارایی های مرد و هم چنین توان مالی اون تعیین خواهد شد .

قوانین دریافت مهریه توسط زن از شوهر چه می باشد ؟
قوانین دریافت مهریه توسط زن از شوهر چه می باشد ؟

 

 • مستحق بودن زن به دریافت مهریه به چه معناست ؟

زن می تواند بالافاصله بعد از خواندن خطبه مهریه ی خود را در صورتی که مالی معین باشد ، طلب و دریافت کند . البته این در صورتی است که در شریط عقد لحاظ گردد که مهریه عند المطالبه می باشد . اگر زمانی از مدت عقد بگذرد زن می تواند با تمام منافع مهریه خود را اط همسر خود بخواهد و مرد موظف است آن را پرداخت کند .

بنابرایت تمامی تعهداتی که در راستای عقد توافق شده است عند المطالبه می باشد و بعد از وقوع عقد باید قابل انجام و پرداخت باشد . در برخی از مواقع مهریه ی زن به صورت عندالاستطاعه تعیین مش ود .

در این مواقع ، اجباری که بر روی مرد است تا در هر زمان مهریه را پرداخت کند از بین خواهد رفت و مرد می تواند در زمانی که به استطاعت مالی رسید مهریه ی همسر خود را پرداخت کند . زمانی که مهریه ی یک زن عندالاستطاعه است ، زن می تواند از حقی به نام ” حق الحبس ” برای شوهر خود استفاده کند .

در این مواقع اگر شوهر نتوانست مهریه ی همسر خود را پرداخت کند به حبس محکوم می شود و تا زمانی که زن رضایت ندهد قادر به رهایی از زندان نخواهد بود . در این شرایط دادگاه با توجه به عدم توان فرد در پرداخت مهریه و دارایی های او ، مهریه را تقسیط کرده و تا زمانی که آن ها را پرداخت کند زن می تواند از تمکین شوهر خود سر باز زند .

مستحق بودن زن به دریافت مهریه به چه معناست ؟
مستحق بودن زن به دریافت مهریه به چه معناست ؟

در برخی موارد ممکن است زن مهریه را بعد از عقد به صورت کامل از همسر خود دریافت کند و رابطه ی نزدیکی با او برقرار نکند . در این مواقع زن ملزم است که نصف مهریه را در هنگام طلاق به همسر خود بازگرداند .

به عبارت دیگر استحقاق زن به دریافت مهریه ی کامل ، ملطم به وقوع رابطه ی جنسی است . اگر عقد دائم یا موقت فرد به هر دلیلی کنسل بشود ، زن نمی تواند مهریه دریافت کند و اگر چیزی هم دریافت کرده باشد ، مرد می تواند آن را پس بگیرد .

مهر المثل در مواقعی برای زن مشروع است که از بطلان ازدواج خود بی خبر است و رابطه ی نزدیکی برقرار می کند . در برخی موارد دیگر اگر شوهر فوت کند زن می تواند تمام مهریه ی خود را از خانواده ی همسر و دارایی های او لحاظ کند . در صورتی که رابطه ی نزدیکی صورت نگرفته باشد و مرد فوت کند ، قانون مشخصی وجود ندارد و قاضی می تواند بنا به نظر شخصی خود ، مهریه را تعیین کند .

پشتوانه های حقوقی برای دریافت کردن مهریه :

در طی گذشت زمان و سال های امروزه ، شاهد پر رنگ تر شئن نقش مهریه های سنگین در بین جوانان و خانواده ها بوده ایم . حتی در بسیاری مواقع ، مهریه به راهی برای کلاه برداری و دریافت هزینه های هنگف و اخاذی از سایر افراد بی خبر تبدیل شده است .

به این صورت که فرد با تعیین مبالغ سنگین مهریه و در خواست های طلاق و اخذ مهریه ، مرد را راهی زندان کرده و ملزم به پرداخت مهریه می کنند . اما حال قانونی در این راستا وضع شده که کمک بسیار زیادی به حال افراد نا آگاه در زمینه ی مهریه می کند.

پشتوانه های حقوقی برای دریافت کردن مهریه :
پشتوانه های حقوقی برای دریافت کردن مهریه :

بر طبق تصویب قانون حمایت از خانواده ، اوضاع پرداخت و دریافت مهریه رنگ و بوی جدید به خود گرفته و دیگر مانند گذشته سخت گیری های شدیدی در کار نیست . مطابق با ماده ی ۲۲ در قانون حمایت از خاواده :

“هر گاه که مهریه در هنگامی که عقد خوانده می شود ، تا مقدار ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا چیزی معادل به ین مقدار باشد ، دریافت و پرداخت آن ملزم به قوانین اجرای محکومیت های مالی می باشد و در صورتی که مهریه ی زوجه چیزی فراتر از این مقدار تعیین شده بود ، برای پرداخت مازاد آن استطاعت فرد لحاظ خواهد شد . هم چنین رعایت مقرارت مطابق با محاسبه ی مهریه به نرخ روز واجب می باشد . ”

این جمله بدان معناست که اگر فردی برای مثال تعداد ۲۰۰ سکه را به عنوان مهریه ی خود لحاظ کرد ، در ابتدا ۱۱۰ عدد سکه ی آن برای پرداخت مهریه لحاظ و محاسبه می شود در نایت حکم برای پرداخت آن صادر می شود .

اگر فرد در پرداخت ۱۱۰ سکه ناتوان بود محکوم به حبس شده و به زندان می رود . در صورتی که فرد توان مالی برای پرداخت مهریه داشت ، مازاد ۱۱۰ عدد سکه تا مقدار نهایی مهریه نیز محاسبه و از او گرفته خواهد شد . به عبارت ساده تر مرد تا ۱۱۰ عدد سکه را ملزم به پرداخت عندالمطالبه و مابقی آن را به صورت عندالاستطاعه می باشد .

هر زمان که فرد برای دریافت مهریه ی خود اقدام کند ، مهریه ی او باید به نرخ روز محاسبه و پرداخت شود . بانک مرکزی برای مشخص کردن نرخ روز ، هر سال یک شاخص بها برای خدمات مختلف و کالا ها تعیین می کند و مطابق با همین شاخص برای محاسبه مبلغ نهایی مهریه مطابق با نرخ روز تعیین خواهد شد . نحوه ی محاسبه ی نرخ روز مهریه :

مبلغ مهریه ی تعیین شده * عدد شاخص تعیین شده توسط بانک در سال قبل از مطالعه / عدد شاخص تعیین شده در سال وقوع عقد = ارزش مهریه مطابق با نرخ روز

برای خلاصه ممکن است که فلسفه ی اصلی مهریه ، وجود یک پشتوانه ی مالی برای زن می باشد ، اما تا زمانی که پیوند عمیق عاطفی بین دو فرد برقرار نشود ، این پشتوانه عملا بی معناست . حتی ممکن است در بسیاری از موارد وجود همین مهریه باعث بروز اختلاف و صلب آرامش طرفین شود . لذا توصیه می شود با یک دیدگاهی کاملا عاقلانه مهریه را تعیین کنید .

 • پیش قسط مهریه چیست و چه عواملی مقدار پیش قسط مهریه را تعیین می کند ؟

زمانی که فرد برای دریافت مهریه اقدام می کند و مستندات و شواهد خود را به دادگاه ارائه می دهد ، نوبت به حکم قتضی و دادگاه می باشد . در این مواقع دادگاه پس از بررسی های موجود و محاسبه ی دارایی ها و حقوق مرد برای پرداخت مهریه حکم صادر خواهد کرد . در این زمان در ابتدا مبلغی را به عنوان پیش قسط مشخص کرده و بعد از آن ، با قسط بندی کردن مابقی مهریه ، مبلغی را به عنوان ماهیانه برای مرد تعیین خواهد کرد .

پیش قسط مهریه بر اساس دارایی های فرد ، حقوق ماهیانه و درآمد او در سال و هم چنین نظر قاضی تعیین می شود و به زن پرداخت خواهد شد . بسیاری از بانوان تمایل شدید دارند که پیش قسط با مبلغ زیاد و هم چنین قسط بندی های مبالغ بالایی برایشان دادگاه صادر کند که این امر کاملا احساساتی می باشد

و در انتها این قاضی است که بعد از بررسی تمام عوامل و شرایط موجود رای نهایی را صادر خواهد کرد . در صورتی که طرفین به رای نهایی قاضی معترض باشند ، می توانند با ارائه در خواست تجدید نظر ، جلسات دیگری را نیز برپا کنند .

پیش قسط مهریه چیست و چه عواملی مقدار پیش قسط مهریه را تعیین می کند ؟
پیش قسط مهریه چیست و چه عواملی مقدار پیش قسط مهریه را تعیین می کند ؟
 • در صورتی که مرد توان پرداخت پیش قسط را نداشت ، چه می توان کرد ؟

در این ساله های اخیر با توجه به گرانی های سکه و طلا و هم چنین نوسانات بازار های سکه و بعلاوه اختلافات و ناسازگاری هایی که زوجین با یکدیگر دارند پرونده های طلاق روز به روز در حال اضافه شدن است به طوری که از هر ۵ ازدواج تقریبا ۳ ازدواج منتهی به طلاق می شود . در این راستا یکی از مهم ترین موضوعاتی ک در بین زوج ها مورد بحث و اختلاف نظر است ، نحوه ی تقسیط مهریه و مقداری است که به عنوان پیش قسط تعیین می شود .

عدم وجود پیش قسط و شرایط آن نیز از دیگر مواردی است که بسیاری از مردان به دنبال راه حل برای آن می باشند . از این رو در ادامه قصد بر آن است که این مشکلات موجود را رفع کنیم .

پس از آن که زن مهریه ی خود را در دادگاه به اجرا گذاشت و دادخواست دریافت مهریه را به دادگاه مربوطه ارائه کرد ، مرد در نوبت دادگاه خود یک دادخاست اعسار و مبنی بر تقسیط مهریه ارائه خواهد کرد . در نتیجه مطابق با دادخواست های ارائه شده و مدارک و شواهد موجود ، پیش قسط های مهریه و هم چینین میزان قسط های ماهانه ی مرد نیز مشخص خواهد شد .

در این راستا اگر هر دو طرف شکایت به نتیجه ی دادگاه هیچ گونه اعتراضی نداشته باشند ، یک جمله مبتنی بر ” به حکم صادر شده دادگاه اعتراض ندارم ” و هم چنین ” حق تجدید نظر را در دادگاه از از خود سلب خواهم کرد ” نوشته و موافقت خود را نسبت به رای صادره دادگاه اعلام می دارند . در این مواقع برای دو طرف هیچ گونه حقی برای اعتراض و تجدید نظر باقی نخواهد ماند و طرفین موظف هستند تا رای صادره را انجام دهند .

در این صورت مقدار پیش قسط تعیین شده توسط دادگاه و هم چنین سایر هزینه های دیگر که دادگاه تعیین کرده است را مرد پرداخت کرده و پس از آن سایر قسط های ماهانه را مطابق با نظر قاضی و رای دادگاه پرداخت خواهد کرد .

اگر خلاف این امر انجام شود و مقدار مشخص شده توسط مرد پرداخت نگردد ، زن می تواند با کسب حکم جلب مرد ، او را بازداشت کرده و روانه ی زندان کند .

اما اگر یکی از طرفین به رای دادگاه اعتراض داشت و آن را قبول نکرد می تواند طی مدت زمان ۲۰ روز ، اعتراض خود را به ثبت رسانده و درخواست تجید نظر به دادگاه ارائه بدهد . بعد از ارائه ی دادخواست تجدید نظر ، پرونده مجددا باز شده و بررسی خواهد شد .

در قوانینی که مشخص کننده ی شرایط پرداخت مهریه است ، قانون خاصی در رابطه با تعیین میزان پیش قسط مهریه ، وجود ندارد و نتیجه ی نهایی بر اساس تصمیم قاضی و نظر او می باشد . از سمت دیگر ، در مواردی که مرد برای طلاق پیش قدم شده باشد ، قاضی ها مقدار بیشتری را به عنوان پیش قسط و قسط های ماهیانه ی مهریه تعیین می کنند تا مرد ملزم به پرداخت مبلغ بیشتری باشد . در هر حال پیش قسط اولیه نسبت به سایر موارد دیگر از رقم بالاتری برخوردار است .

حال در صورتی که مرد توان مالی برای پرداخت مهریه و پیش قسط آن را نداشته باشد تکلیف چیست ؟ در چنین مواردی مرد می تواند با ارائه دادخواستی به دادگاه و در خواست تعدیل مقدار پیش قسط مهریه ، دوباره در نظر دادگاه تجدید نظر به وجود آورد .

در این مواقع دادگاه پس از بررسی ادعای مرد مبنی بر ناتوانی پرداخت رای نهایی خود را صادر می کند . مرد باید در این صورت ثابت کند که حقوق او پایین است و افزایشی نداشته و هم چنین ارزش پول رایج کاهش داشته است .

ذکر این نکته خالی از لطف نیست ، به دلیل اینکه قاضی ها مقدار پیش قسط های مهریه و هم چنین مبلغ ماهیانه اقساط را برای مرد تعیین می کنند و این حکم با توجه به میزان استطاعت مالی او و دارایی های منقول او لحاظ شده است ، در صورتی که مرد از پرداخت آن سر پیچی کند به حبس محکوم خواهد شد .

هم چنین زمانی که مهریه زوجه تا ۱۱۰ سکه و یا معادل آن باشد ، در صورتی که مرد در پرداخت آن ناتوان باشد ، حکم جلب و حبس او با احتمال بسیار پایینی مواجه می باشد .

 • دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به چه معناست ؟

با گذشت زمان و تغییر کاربری فلسفه ی دریافت مهریه توسط بانوان ، بسیاری از مردان به دنبال روش هایی هستند که از پرداخت مهریه سر باز زنند . در گذشته علاوه بر صبوری و طاقت بسیار زن ها در خانه ها ، مهریه نقش پشتوانه را داشت و تا زمانی که زن به مشکل بر نمی خورد اقدام به دریافت آن نمی کرد .

اما امروزه بسیاری از افراد با کوچکترین دعوا ، مهریه ی خود را اجرایی می کنند و مشکلات بسیار زیادی را به وجود می آورند . در ادامه شما را با دادخواست اعسار از پرداخت کردن مهریه آشنا خواهیم کرد :

دادخواست اعسار از پرداخت مهریه به چه معناست ؟ زمانی که یک زن برای دریافت مهریه اقدام می کند و در خواست خود را به دادگاه ارائه می دهد ، اولین کاری که قانون آن را انجام می دهد ، اموالی که به نام مرد است و متعلق به او است را توقیف می کند .

توقیف اموال خود قوانین و شرایطی دارد که از این بحث کاملا مجزاست . بعد از انجام این مراحل ، دادگاه با توجه به اموال و دارایی های مرد و تمکن او برای مهریه همسر او یک پیش قسط و ماهیانه مبلغی را مشخص می کند . در مرحله ی بعد نوبت به ارائه ی دادخواست اعسار توسط مرد به دادگاه است . این دادخواست بدین صورت است که مرد باید خود را معسر معرفی نماید .

 

معسر به چه معناست ؟

معسر به مردی اطلاق می شود که نمی تواند مهریه و قسط های تعیین شده را پرداخت کند . برای اینکه مرد بتواند این دادخواست را به دادگاه ارائه دهد ، مدارک زیر جزو ملزومات محسوب می شود :

 • داد نامه برای محکومیت مهریه
 • استشهاد نامه ی کتبی از نفری که به صورت کاملا مستقیم و دقیق بر روی در آمد و زندگی او نظارت داشته باشند .
 • ارائه ی یک لیست از تمام دارایی های منقول و غیر منقول فرد
 • مقدار اعتبار مالی فرد مذکور در تمامی حساب های بانکی او

در برخی موارد که شغل زوج به عنوان تاجر برای دادگاه تعریف می شود امکان ارائه ی دادخواست اعسار از او سلب شده و نمی تواند این دادخواست را به دادگاه ارائه دهد . در این مواقع فرد می تواند در عوض اعلام ورشکستگی در کار خود کرده و روندی مشابه دادخواست اعسار را به گونه ی دیگر به سرانجام برساند .

 • قانون ۱۱۰ سکه در مهریه به چه معناست ؟

بسیاری از افراد که تصمیم به طلاق گرفته اند ، به اشتباه بر این تصور هستند که هر میزان تعداد مهریه ی زوجه ی خود کنند در انتها باید ۱۱۰ سکه را بپردازند . این تصور یک تصوری کاملا غلط و اشتباه است .

چرا که زمانی که یک فرد یک میزان مهریه را تعیین می کند در انتها باید آن ها را پرداخت نماید . تنها مساله ی موجود در این زمینه این است که یک زن تنها برای دریافت ۱۱۰ سکه می تواند از همسر خود شکایت کند و حکم جلب او را بگیرد . یا به عبارت دیگر در ابتدای امر طلاق ، ۱۱۰ سکه مورد محسبه قرار گرفته و حکم توسط دادگاه صادر می شود .

قانون 110 سکه در مهریه به چه معناست ؟
قانون ۱۱۰ سکه در مهریه به چه معناست ؟

در صورتی که فرد توان مالی بالا تری داشت ، مازاد تعداد سکه ها را نیز باید پرداخت نماید .

از این رو حتما به خاطر داشته باشید که قبل از در گیری با احساسات و هیجاناتی فصلی به تمام تصمیم هایی که گرفته می شود با دقت و درایت کامل فکر کنید . ضرب المثل رایج ایرانی ها که در مجالس خواستگاری ها زیاد کاربرد دارد : مهریه رو کی داده کی گرفته ؟! تنها یک ضرب المثل بی اثر است که در روزگار حال ، صادق نیست .

با یک جست و جوی ساده در دادگاه ها و دفاتر وکیل های مختلف به راحتی متوجه خواهید شد که سیل عظیمی از مردم مختلف در جست و جوی راهی هستند که بتوانند راحتتر مهریه را دریافت کرده و یا چگونه می توانند از زیر بار پرداخت مهریه رهایی یابند . لذا برای دادخواست اعسار و مایتعلق به ، حتما با وکلا حاذق و ماهر در این زمینه صحبت داشته باشید .

 • آیا پیش قسط مهریه به معنای همان نوبت اول پرداخت قسط مهریه است ؟

خیر . در دادگاه ها مبلغی معادل با تعداد سکه یا تعداد مشخصی سکه را به عنوان پیش قسط مهریه تعیین کرده و برای پرداخت آن مهلتی را مشخص می کنند . در صورتی که فرد در خواست تعدیل و اعسار به دادگاه ارائه دهد ، ممکن است این مبلغ کاهش یافته و حکم جدیدی صادر شود . لذا هر کدام از پیش قسط مهریه و اقساط ماهیانه که برای مرد تعیین می شود مهلت مشخصی دارد و فرد ملزم است که در تاریخ تعیین شده اقدام به پرداخت آن به زوجه ی خود نمایید .

آیا پیش قسط مهریه به معنای همان نوبت اول پرداخت قسط مهریه است ؟
آیا پیش قسط مهریه به معنای همان نوبت اول پرداخت قسط مهریه است ؟
 • آیا می توان پیش قسط مهریه را حذف کرد ؟

تعیین پیش قسط مهریه توسط دادگاه و نظر قاضی می باشد و هیچ قانون نوشته شده و مشخصی در این زمینه وجود ندارد . دادگاه با بررسی مدارک و شواهد موجود و دادخواست های طرفین اقدام به صدور رای نهایی خواهد کرد .

در بسیاری مواقع ممکن است بعد از ارائه ی دادخواست اعسار و تعدیل مقدار پیش قسط ، باز هم فرد توان پرداخت آن را نداشته باشد . در این حالت تکلیف چیست ؟ در این مواقع توصیه می شود که بین ذو طرف رضایت صورت گیرد و از زوجه زمان در خواست شود .

در صورتی که مبلغ پیش قسط پرداخت نشود ، حکم جلب دارد و زوجه می تواند از زوج شکایت کند . در صورتی که با توافق از زوجه وقت گرفته شود می توان با ارائه ی درخواست جدید اعسار و تعدیل دوباره در مبلغ پیش قسط تخفیف گرفت . اما به طور کلی نمی توان پیش قسط مهریه را حذف کرد .

 • آیا زوجه می تواند به دادخواست اعسار زوج خود اعتراض وارد کند ؟

برخی موارد ممکن است فرد پس از تعیین پیش قسط و دریافت مبلغی به همین عنوان ، به دادگاه درخواستی مبنی بر اعتراض به دادخواست اعسار زوج ارائه دهد . در این مواقع ممکن است حکم تعدیل پیش قسط باطل شده و مبلغی را به عنوان ماا به تفاوت از زوج طلب نمایند .

بعد از این دادخواست زوج می تواند دوباره دادخواست اعسار خود را به دادگاه ارائه دهد . در تمام این ماحل و روند تنها نظر قاضی دادگاه تعیین کننده است و اوست که با توجه به شراط و موقعیت های مختلف و هم چنین بررسی تمامی مدارک اراده شده و پرونده ها ، تشخیص می دهد که کدام حق برای طرفین مستحق تر می باشد .

آیا زوجه می تواند به دادخواست اعسار زوج خود اعتراض وارد کند ؟
آیا زوجه می تواند به دادخواست اعسار زوج خود اعتراض وارد کند ؟
 • چه مدت طول می کشد تا دادخواست مهریه ای که زوجه به دادگاه ارائه کرده است به دست زوج برسد ؟

با توجه به روند کاری و اداری در منطقه و یا شهر شما ، این بازه ی زمانی کاملا متفاوت می باشد و به طور معمول یک ماه زمان لازم است تا دادخواست طلاق از زوجه به زوج ابلاغ شود . در این فرایند تمام هزینه های دادرسی و احضاریه بر عهده ی زوجه می باشد و زن موطف به پرداخت آن هاست . بعد از اتمام این مراحل و فرایند و مشخص شدن مهریه و هر آنچه که مورد بحث بوده ، هزینه های پرداختی به عهده ی زوج بوده و باید آن را به دادگاه پرداخت نماید .

چه مدت طول می کشد تا دادخواست مهریه ای که زوجه به دادگاه ارائه کرده است به دست زوج برسد ؟
چه مدت طول می کشد تا دادخواست مهریه ای که زوجه به دادگاه ارائه کرده است به دست زوج برسد ؟
 • مدت زمانی که بعد از صدور حکم مرد ملزم به پرداخت پیش قسط مهریه است چه میزان است ؟

بعد از اینکه دادخواست ها توسط زوجین ارائه شد و دادخواست اعسار نیز ارائه و بررسی شد حکم پیش قسط ارائه خواهد شد . زمانی که حکم اجرایی صادر شود باید بلافاصله پیش قسط توسط زوج پرداخت بشود . در صورتی که به شما این حکم ابلاغ گردد ظرف مدت ۱۰ روز باید اقدام به پرداخت پیش قسط نمایید .

مدت زمانی که بعد از صدور حکم مرد ملزم به پرداخت پیش قسط مهریه است چه میزان است ؟
مدت زمانی که بعد از صدور حکم مرد ملزم به پرداخت پیش قسط مهریه است چه میزان است ؟

سخن پایانی :

با توجه به آمار طلاق و افزایش زندانی هایی که امروزه دلیلی جز مهریه نداشته اند ، مهریه در جوامع امروزی به یک تابو تبدیل شده است . دخترانی که به دلایل بی اهمیت نظیر رقابت با دوستان خود و پسرانی که صرفا از روی بی آگاهی و عدم داشتن اطلاعات کافی در این زمینه تن به ثبت رقم های نجومی مهریه می دهند یکی از بزرگترین معضلات در دادگاه ها به شمار می روند . مهریه در صورتی پشتوانه است که مطابق با همان گذشته و همان آداب و رسوم قدیمی تعیین و دریافت شود .

سخن پایانی :
سخن پایانی :

اگر مرد هستید و در تعیین مهریه دو دل هستید حتما به دارایی های خود و حقوق اکنون خود دقت کنید و با درایت کامل تعداد معقول مهریه را قبول کنید و اگر زن هستید و دلتان مهریه ی بالایی می خواهد به خاطر داشته باشید با این تفکر آرامش اصلی را از زندگی خود سلب کرده اید . لذا قبل از گررفتن چنین تصمیم مهمی برای زندگی خود ، کمال درایت و منطق را لحاظ نمایید . از اینکه تا انتهی این مطلب همراه ما بوده اید بسیار سپاسگذاریم .

ما در اینستاگرام

مشاوره رایگان حقوقی

 • 09121304085
 • Afshinzima32501@gmail.com
 • فرشته،خیابان خیام،نبش قرنی،، خیابان سپهبد قرنی
 • روش های همکاری با ما
 • قوانین و مقررات
 • پرونده های جنجالی

گروه وکلای راهیان عدالت آماده ارایه انواع خدمات مشاوره و قبول وکالت در تمامی حوزه ها می باشد. 

ما با سابقه درخشان در این حوزه فعالیت میکنیم و معتقدیم حق گرفتنیست!

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید