وکیل حقوقی

در این زمینه نیازمند مشاوره هستید؟

نام و شماره تماس خود را وارد کنید تا کارشناسان ما با شما تماس بگیرند:

نام شما

شماره تماس شما

با ما ، از آنچه که فکر میکنید به شما نزدیکتر است

وکیل حقوقی

وکیل حقوقی در حقیقت شخصی است که از طرف موکل اجازه دارد تا در مراجع قضایی یا غیر قضایی، در خصوص مسائل حقوقی اقدامات لازم را بنا به صلاح دید خود انجام دهد. در واقع وکیل حقوقی شخصی است که می تواند جهت احقاق حق حقوقی موکل خود در باره موضوع مطرح شده در کلیه مراجع قضایی و غیر قضایی، بر اساس محدودیت وظایف خود، اقدامات لازم را انجام دهد .

وکیل حقوقی و زمینه هایی که می تواند در آن مشاوره دهد:

وکیل حقوقی می تواند در کلیه امور حقوقی مشاوره دهد. البته نا گفته نماند که مسائل حقوقی در معنی لغت یک واژه کلی می باشد، به نظر بهتر است تا وکیل حقوقی در زمینه ای که تخصص کافی را دارد مشاوره مطلوب دهد. این بدین معناست که هر وکیلی در زمینه ای به صورت تخصصی اطلاعات دارد. به طور مثال وکیلی در زمینه مهاجرت تخصص دارد و همین کافی است تا صرفا در زمینه مهاجرت به موکل خود مشاوره دهد.

انواع وکیل حقوقی

همان طور که پیش تر گفته شد، وکیل حقوقی می تواند تنها در یک زمینه مشاوره دهد. پس می توان گفت که انواع مختلفی از وکیل حقوقی داریم. می خواهیم در ادامه آن ها را نام برده و درباره وظایفشان شما را آگاه سازیم:
 1. وکیل انتخابی

وکیل انتخابی به شخصی گفته می شود که هر فردی می تواند با میل و علاقه خود ، وکیل انتخابی داشته باشد. وکیل انتخابی نیز می تواند مانند دیگر وکلا، کاملا رسمی باشند. بلکه شخص از طریق دفتر خانه اسناد رسمی، شخصی را به عنوان وکیل برای انجام اموری مانند : مراجعه به ادارات یا شهر داری یا فروش اموال و … انتخاب نماید. هم چنین می تواند وکیل انتخابی از میان وکلای داد گستری باشد. یا می تواند از زیر مجموعه های داد گستری مانند شورای حل اختلاف و مراجع انتظامی، وکیل انتخابی خود را بر گزیند .
 1. وکیل تسخیری

وکیل تسخیری به وکیلی گفته می شود که دادگاه برای اشخاص بی بضاعت در نظر گرفته است. این وکیل برای جرائمی مانند : قتل، از سوی دادگاه انتخاب شده تا بتواند از حقوق موکل دفاع نماید . هزینه وکیل تسخیری از طریق دولت پرداخته می شود.
 1. وکیل معاضدتی

وکیل معاضدتی به وکیلی گفته می شود که در صورت در خواست شخص بی بضاعت، با اثبات عدم توانایی مالی ، از سوی دادگستری انتخاب می شود. این پروسه به این شکل صورتمی پذیرد که شخص پس از اثبات عدم توانایی مالی خود برای گرفتن وکیل، در خواست خود را به دادگاه اعلام می نماید، دادگاه نیز از طریق کانون وکلا، وکیلی رای شخص انتخاب می کند. این امر موجب می گردد تا حقوق این شخص به وسیله عدم توانایی مالی ضایع نگردد. حق الوکاله وکیل معاضدتی عموما رایگان است.
 1. وکیل اتفاقی

طبق قانون جاری کشور، هر خویشاوند درجه اول می تواند سالی یک یا دو بار، از یکدیگر در خواست وکالت نمایند. در صورتی که خویشاوندی از سوی دادگاه تایید شود، با صلاح دید قاضی، این نوع وکالت (وکیل اتفاقی ) صورت می پذیرد.
 1. وکیل یا نماینده حقوقی ادارات

در صورتی که ادارات یا سازمان ها یا نهاد های دولتی بخواهند می توانند ، شخصی را که در آن مکان مشغول به کار است را ، به عنوان نماینده حقوقی جهت اثامه دعوا و یا نسبت به دفاع ا دعاوی اشخاص علیه اداره یا نهاد مربوطه ، به دادگاه معرفی کنند تا بتواند از حقوق سازمان، دفاع نماید.  

تخصص وکیل حقوقی

هر وکیل حقوقی می تواند در یک زمینه فعالیت داشته باشد و تخصصا در زمینه ای مشخص شده مشاوره دهد و فعالیت کند. تخصص حقوقی مربوط به دیوان عالی عدالت اداری است و حدود وظایف آن از پیش تعیین شده می باشد.
 1. وکیل خانواده

وکیل خانواده به شخصی گفته می شود که به امور حقوق و مقررات خانواده تسلط کامل و جامع داشته باشد.
 1. وکیل ملکی

وکیل ملکی شخصی می باشد که به کلیه حقوق ملک اعم از بایر و غیر بایر واقف می باشد و در مورد کلیه انواع املاک اطلاعات کافی و وافی داشته باشد.
 1. وکیل امور قرار داد ها

وکیل امور قرر داد ها وکیلی می باشد که به قرار داد های منعقد گشته بین اشخاص، اطلاعات حقوقی کاملی داشته باشد. قرار داد های نام برده می تواند بین اشخاص حقیقی و یا حقوقی تنظیم و به امضل برسد.
 1. وکیل شرکت ها

وکیل شرکت ها به وکیلی گفته می شود که در امور مربوط به شرکت ها و انواع آن اطلاعات کافی حقوقی داشته باشد.
 1. وکیل چک و سفته

وکیل چک و سفته وکیلی می باشد که در امور مربوطه به چک و سفته اطلاعات حقوقی کاملی دارد.  این وکیل باید اطلاعات کاملی در باره انواع چک ها ، سفته ها ، گواهی عدم پرداخت انواع چک ، وا خواست سفته ها ، ظهر نویسان چک ها ، حقوق و تکالیف مربوط به ظهر نویسان چک و سفته ها، داشته باشید. در صورت عدم توانایی هر یک از وکیل حقوقی نام برده شده در زمینه فعالیت شان، امکان دارد که نتوانند به درستی از حقوق موکل خود در دادگاه دفاع نمایند . پس در صورتی که نیاز خود را به وکیل حقوقی حس می کنید، پس از بررسی های لازمه شخصی را به عنوان وکیل حقوقی خود انتخاب نمایید که در زمینه مورد نیاز شما تخصص کافی را داشته باشد.

وظایف وکیل حقوقی

 • مشاوره تخصصی به موکل یا مراجعه کننده در خصوص موارد قانونی
 • به نمایندگی از موکل خود در دادگاه حضور یابد و از حقوق وی دقاع نماید.
 • جهت پیش روی پرونده موکل خود کلیه قرار داد ها و نامه ها تهیه نماید، هم چنین پیش نویس ها را مهیا سازد.
 • مستندات و مدارک مربوطه به پرونده را جمع آوری و نگهداری کند و در زمان مناسب به دادگاه جهت دفاع از موکل خود ارائه نماید.
 • ارائه مدارک و شواهد به دادگاه جهت دفاع نمودن از موکل
مجازات توهین پیامکی

مجازات توهین پیامکی

مجازات توهین پیامکی اگر پیامک‌ های دریافتی یک مزاحمت ساده است و توهین‌ آمیز، افترا و… نیست ؛ بهتر است از طریق شرکت مخابرات شکایت

ادامه مطلب »
توهین پیامکی

توهین پیامکی

توهین پیامکی توهین پیامکی به توهینی گفته می شود که از طریق پیامک به شخصی تحقق یافته باشد. در ادامه این مقاله به توهین پیامکی

ادامه مطلب »
بهترین وکیل کیفری

بهترین وکیل کیفری

بهترین وکیل کیفری وکالت در امور حقوقی و کیفری با یک دیگر تفاوت هایی دارد. هر چند این تفاوت در شیوه ها و اصول وکالت

ادامه مطلب »
حل دعاوی کیفری

حل دعاوی کیفری

حل دعاوی کیفری سازش کردن یکی از روش‎ های حل ‎و ‎فصل اختلافات است که از طریق آن دو طرف دعوا درصدد این هستند که

ادامه مطلب »
مشاوره کیفری

مشاوره کیفری

مشاوره کیفری دعاوی کیفری مربوط به عملی است که برای مجرم و مرتکب آن دادگاه مجازات تعیین می کند. در ادامه مقاله به مشاوره کیفری

ادامه مطلب »

ما در اینستاگرام

مشاوره رایگان حقوقی

 • 09121304085
 • Afshinzima32501@gmail.com
 • فرشته،خیابان خیام،نبش قرنی،، خیابان سپهبد قرنی
 • روش های همکاری با ما
 • قوانین و مقررات
 • پرونده های جنجالی

گروه وکلای راهیان عدالت آماده ارایه انواع خدمات مشاوره و قبول وکالت در تمامی حوزه ها می باشد. 

ما با سابقه درخشان در این حوزه فعالیت میکنیم و معتقدیم حق گرفتنیست!

Call Now Buttonبا یک کلیک تماس بگیرید